Proteklih dana zvalo me nekoliko prijatelja. Pitaju ima li gdje u prodaji sjemena jare, proljetne pšenice. Nakon dugotrajne potrage, jednom sam odgovorio da je sad lakše naći dijamante nego sjeme jare pšenice. Nažalost, nema – ističe Gradaščević.
Trenutna cijena pšenice je oko 800 KM po toni, sa tendencijom daljeg rasta. Poređenja radi, prošle godine u sezoni žetve bila je 370 KM.
Skoro jedna trećina svjetskog izvoza pšenice otpada na Ukrajinu i Rusiju.
Ne paničim, ali ovo što se trenutno dešava je ništa spram onoga šta nas može čekati. Jer trenutno zbog rata u Ukrajini niti ima izvoza, niti poljoprivrednici u toj zemlji mogu ući u njive i prihraniti i zaštititi pšenicu, a od toga u konačnici zavisi visina prinosa!
A, mi Bosni i Hercegovini, bezbrižni, hiljade hektara nam leži zapušteno umjesto da je, na primjer zasijano pšenicom! Što se pšenice tiče za sjetvu je kasno, ali ima drugih sjemena i poljoprivrednih kultura koje možemo sijati i saditi, jer proljeće je pred nama.
Hajde da ovu krizu iskoristimo kao novu šansu, da se okrenemo sebi i postanemo nezavisniji što se proizvodnje hrane tiče, rekao je Gradaščević.
(mojabijeljina.com)