Prije tačno godinu dana, nešto malo prije 10 sati ujutru po lokalnom vremenu, stanovnike Kalabasasa, gradića nadomak Los Anđelesa, uznemirila je tutnjava helikoptera koja se gromoglasno pojačavala. Djelovalo je da će se leteća gvožđurija svakog trenuka sručiti na krov neke od kuća ili pasti u nečije dvorište. Očevici koji su tog dana, uprkos slaboj vidljivosti, jasno spazili bijeli trbuh letjelice u niskom letu kako pokušava da povrati visinu i izađe iz guste magle, svjedočili su dramatičnom momentu samo nekoliko sekundi kasnije.
Tresak je zagrmio u brdu. Helikopter nije uspio da se izvuče. Pao je i eksplodirao.
Nešto manje od sat i po vremena od tog događaja svi svjetski mediji su objavili vijest koja i danas djeluje pomalo nestvarno, mnogi još ne mogu da se naviknu da je istina – poginuo je Kobi Brajant.
Bila je nedjelja.
Sa aerodroma “Džon Vejn” u Orindž Kauntiju, Los Anđeles, koji se nalazi u blizini Kobijeve kuće u Njuport Biču, negdje oko 9 sati ujutru na svoj posljednji let pošlo je osmoro putnika i pilot. Krajnje odredište bio je aerodrom u Kamarilju, sjeverozapadno od Los Anđelesa, udaljen nedaleko od Brajantove Sportske akademije “Mamba”, gdje su se zaputili svi iz helikoptera tog dana.
Išli su na utakmicu u mjesto Tauzend Ouks.
U letjelici, kojom je kao i mnogo puta do tada upravljao Kobijev čovjek od poverenja i prijatelj Ara Zobajan, bila je i druga najstarija Kobijeva ćerka, Điana-Maria Onore.
Osim Kobija Brajanta (41) i njegove ćerke Điane Brajant (13) u padu helikoptera preminuli su njena saigračica Alisa Altobelli (13), majka djevojčice Keri Altobeli (46), i njen otac, dugogodišnji bejzbol trener Džon Altobeli (56).
U helikopteru su još bili asistentkinja u trenerskoj ekipi Kobijevog tima “Mamba” Kristina Mauser (38), mladi košarkaš Pejton Čester (13) i njegova majka Sara Čester (45).
Pad nije preživio ni pilot Ara Zobajan (50).
Prema kasnijim obdukcionim nalazima, smrt svih putnika nastupila je momentalno, od siline udara letjelice o tvrdu podlogu. Udar je bio silovit. Šanse da se preživi nepostojeće.
Konačni izvještaj o uzrocima pada biće objelodanjen 9. februara, dokazi na 1.852 stranice
Godinu dana kasnije, poznate su uglavnom sve činjenice u vezi sa padom helikoptera – od iskustva i odgovornosti pilota, preko vremenskih uslova, do sigurnosnih karakteristika helikoptera.
Konačna odluka o tome šta je tačno uzrokovalo pad biće objavljena 9. febrauara 2021. godine. Nacionalni odbor za bezbjednost saobraćaja bi tada trebalo da objavi svoj konačni izvještaj o incidentu, uključujući neposredni uzrok pada letjelice i naknadne bezbjednosne preporuke.
U međuvremenu, odbor je sakupio 1.852 stranica činjeničnih dokaza tokom istrage, uključujući transkripte intervjua, zapise sa mejlova, tekstualne poruke, fotografije, meteorološke izvještaje i video snimke kamera u okolini.
– Istraga nesreće zaista je poput slaganja slagalice – rekao je Entoni Brikhaus, bivši istražitelj Nacionalnog odbora za bezbjednost saobraćaja, koji je sada vanredni profesor vazduhoplovne bezbjednosti na Aeronautičkom univerzitetu “Embry-Riddle”.
– To je zaista detaljan proces, nije nešto što se može riješiti preko noći. To zahtijeva puno kopanja, puno istraživanja – pojasnio je.
Dok su istražitelji završavali konačni izvještaj, koji će uskoro biti dat na uvid javnosti, evo svega što znamo o padu, na osnovu dokumenata koje je do objavio Nacionalni odbor za bezbjednost saobraćaja.
Komunikacija pilota i kontrole leta, pokušaj bijega od gustih niskih oblaka bio je put u smrt
U 8:39 ujutro na dan pada, pilot Ara Zobajan poslao je sms poruku maloj grupi ljudi sa kojima je koordinirao Brajantovo putovanje, uključujući njegove vozače, konsijerea i predstavnika kompanije u čijem je vlasništvu bio helikopter.
– “Heli” je u OC (Orange County). U pripravnosti je – pustio je poruku Zobajan, kao znak da je sa njegove strane sve spremno za polijetanje sa “Džona Vejna”.
Trideset minuta kasnije, helikopter je bio u vazduhu. Konačna destinacija bio je Kamariljo, odakle je potom bilo planirano da se putnici odvezu na košarkašku utakmicu u obližnji Tauzend Ouks. Helikopter je letio na sjever oko 15 minuta prije nego što je usporio i kružio u blizini Glendejla kako bi napravio prostor za vazdušni saobraćaj na obližnjem aerodromu. Zatim je krenuo u let iznad autoputa u brda blizu Kalabasasa. Letio je na visini između 120 i 180 metara.
– Držaćete se tako nisko sve do Kamarilja? – upitao je Zobajana kontrolor letenja.
– Da, gospodine, bićemo na maloj nadmorskoj visini – potvrdio je pilot letjelice u kom su se tada bezbrižno osjećali Brajant i njegovi saputnici, ne sluteći da će ubrzo dočekati svoj kraj.
Nekoliko minuta kasnije došlo je do promjene smjene u radarskom centru “TRACON”, koji pruža usluge kontrole letenja aerodromima u tom regionu. Helikopter se u međuvremenu kretao prema sve više planinskom reonu, gdje je toga jutra bila loša vidljivost. Kada je novi kontrolor letenja kontaktirao Zobajana, pilot je rekao da se penje iznad oblaka, na 1.200 metara.
Ipak, helikopter se nije popeo ni na 500 metara iznad zemlje. Naglo je počeo de skreće ulijevo, baš u tom trenutku je preletao Kalabasas. Brzo potom je i pao.
– Ta kombinacija sloja niskog sloja oblaka, a takođe i relativno visoko uzdižućeg terena – je zaista smrtonosna kombinacija – rekao je Džek Kres, bivši pilot helikoptera američkih marinaca, koji je sada instruktor “Programa vazduhoplovne sigurnosti i zaštite” na Univerzitetu Južne Kalifornije.
Kres nije bio jedini koji je ustvrdio da su loši vremenski uslovi i planinski teren ključno doveli da dođe do nesreće.
Mediji o padu – TMZ prvi objavio vijest o tragediji
Vijest o padu helikoptera u kojem je bio Kobi Brajant prvi je objavio američki sajt TMZ, poznat po praćenju života poznatih. Bilo je, naravno, mnogo onih koji su ovu informaciju u startu odbacili kao neistinu u moru takvih koje se svakog dana serviraju, pogotovo iz svijeta poznatih, međutim, kako je vrijeme odmicalo, nije bilo nikoga da demantuje užasnu informaciju.
Vijest da je poginuo Brajant, i dalje nezvanična, je buknula u svijetu, a onda su i drugi izvori brzo, nažalost, potvrdili informaciju da je košarkaški velikan, zajedno sa svojom ćerkom i još sedmoro ljudi, poginuo u strašnom udesu.
Vijest TMZ-a uznemirila je čak i policiju. Naime, sajt je vijest o tragediji objavio nešto više od sata nakon što se dogodila nesreća i tako preduhitrio i zvaničnike koji su prvo namjeravali da obavijeste porodice žrtava.
U toj trci ko će prije objaviti informaciju bilo je i neprofesionalnog izvještavanja kao posljedica konfuznih vijesti o broju žrtava, pa je tako novinar stanice ABC Met Gatmen, izvještavajući o padu helikoptera, pred kamerama obavijestio gledaoce da su u padu, osim Brajanta, poginule i sve četiri njegove ćerke, a ne samo Điana – Bjanka Bela, Kapri Kobi i Natalija Dijamante.
Zbog ove katastrofalne greške Met Gatmen je suspendovan.
Inače, trebalo je neko vrijeme da prođe dok se nije ustanovio broj poginulih u padu helikoptera, na kraju je utvrđeno da ih je bilo devetoro, mada su prvobitne informacije bile da ih je u njemu letjelo manje.
Helikopter smrti, tehnički među najpozdanijim, nije imao “crnu kutiju” i senzore za detekciju tla
Kobi Brajant je mnogo puta tokom karijere koristio helikopter, baš ovaj koji ga je odveo u smrt, kao regularno prevozno sredstvo na utakmice u Los Anđelesu. Tako je zaobilazio velike saobraćajne gužve.
Sa njim se 2016. godine prevezao do “Stejpls Centra” na posljednji meč karijere protiv Jute.
Radi se o helikopteru tipa Sikorski S-76. U pitanju je američki helikopter srednje veličine kog proizvodi istoimena kompanija. Može da ponese 12-13 putnika i njime može da upravlja jedan ili dva pilota. Helikopter ima dolet od 761 kilometar i može da dostigne brzinu od 287 kilometara na sat. Prvi let S-76 obavio je 13. marta 1977, a do marta 2011. proizvedeno je 774 primeraka.
Brajant je godinama koristio ovaj helikopter, personalizovao ga je i svojim logom, a od 2010. godine često je njime letio i u poslovne svrhe. Godine 2019. imao je 13 letova na njemu.
Inače model Sikorski S-76 važi za pouzdanu letjelicu, hvaljen od strane brojnih letačkih autoriteta, poput gore pomenutog Džeka Kresa, instruktora “Programa vazduhoplovne sigurnosti i zaštite” na Univerzitetu Južne Kalifornije.
On je napomenuo da je čak engleska kraljica Elizabeta II ovaj helikopter izabrala kao svoju lični vazdušni prevoz iako je na raspolaganju imala čitavu flotilu drugih modela. To samo govori o tome koliko je Sikorski-76 cijenjen zbog svojih bezbjednosnih karakteristika.
Ipak, istraga je pokazala da su helikopteru nedostajale dvije važne bezbjednosne komponente – “crna kutija” i takozvani “TAWS” sistem, koji alarmira pilota u slučaju da se letjelica previše približi tlu.
“Crna kutija”, kao što je poznato, bilježi praktično sve podatke sa leta, i ona bi poslije pada bolje pomogla istražiteljima da dođu do najpreciznijih podataka o tome kako je došlo do toga da letjelica izgubi kontrolu i udari u brdo, odnosno šta je prouzrokovalo nesreću.
Sistem “TAWS”, koji Zobajan nije imao na raspolaganju, služi da upozori pilota ukoliko se helikopter opasno približi tlu, pa mnogi stručnjaci vjeruju da bi sa ovim sistemom Zobajan imao daleko veće šanse da iskontroliše letjelicu i spreči fatalan epilog.
Kada je riječ o tehničkoj funkcionalnosti helikoptera, istraga je utvrdila da je, mehanički gledano, letjelica bila savršeno ispravna.
– Nisam primjetio ništa u podaciam iz istrage koje sam prelisato, što bi moglo da sugeriše da je postojao neki kvar koji bi uzrokovao nesreću – rekao je Entoni Brikhaus, bivši istražitelj Nacionalnog odbora za bezbjednost saobraćaja.
Tužbe kompaniji, Brajantova tašta hoće svoj dio jer mu je čuvala unuke
Kobijeva supruga Vanesa (38) morala je da se u danima teške tuge zbog gubitka supruga i ćerke, nosi i sa nadolazećim pravnim bitkama koje su je čekale.
Osim što je tužila šerifa Los Anđelesa i njegovu policijsku stanicu jer su, nedozvoljenim privatnim fotografisanjem sa mjesta udesa prouzrokovali veliku emotivnu bol i uznemirenost nakon smrti njenog supruga i ćerke – pisala je još tri tužbe.
Vanesa je podnijela tužbe protiv dvije kompanije čija su djelatnost organizacija komeracijalnih letova, “OC Helicopters LLC” i “Island Express Helicopters Inc”, u kojoj navodi da su te dvije firme najodgovornije što je helikopter u kojem je bio njen suprug uopšte poletio kobnog dana.
Kompanija “OC Helicopters LLC” snosi odgovornost, piše u tužbi, što je odobrila let helikoptera koji je u vlasništvu kompanije “Island Expess Helicopters Inc”. U tužbi se tvrdi da letjelica te kompanije po pravilima leta nije smjela da poleti tog kobnog 26. januara, jer je magla bila izuzetno niska i pilot se nalazio u zaslijepljujućim uslovima prije nesreće.
Četvrta tužba je otišla na adresu pravnog zastupnika pilota Are Zobajana, čije ime nije objavljeno. Vanesa Brajant tvrdi da je Zobajan bio nepažljiv po osam tačaka, uključujući to da nije pravilno procijenio vremenske uslove.
Pilotu se na teret stavlja da nije ispravno procijenio vrijeme i uslove prije poletanja, niti je uspio da održi kontrolu nad helikopterom i izbjegne “prirodne prepreke” tokom leta.
Tužbu protiv kompanije “Island Expess Helicopters Inc”, koja je u međuvremenu ugašena, podnijele su i dvije porodice preminulih iz helikoptera.
I dok su ove pravne bitke bile manje više očekivane, kao grom iz vedra neba je naišla vijest da je jednu tužbu podnijela i Vanesina majka Sofija – i to protiv svoje ćerke!
Ona je, prema sudskim dokumentima podnesenim u Kaliforniji, tužila Vanesu kako bi dobila finansijsku pomoć i tvrdi da “nije bila plaćena kao njena dugogodišnja lična asistentkinja i dadilja porodice Brajant”. U tužbi koja se sastoji od 48 strana, Sofija Lejn navodi da je Kobi Brajant prije svoje pogibije obećao da će se brinuti o svojoj tašti do kraja njenog života.
– Ova tužba je neozbiljna i nezamislivo me vrijeđa. Moj muž nikada nije obećao ništa mojoj majci i bio bi toliko razočaran zbog njenog ponašanja i nedostatka saosjećanja – izjavila je Vanesa na krajnje bezobziran potez njene majke.
Vanesa tvrdi da Lejn nikada nije bila Kobijeva ni njena lična asistentkinja, niti je bila dadilja njenim ćerkama, već baka koja je brinula o svojim unukama.
U cijeloj priči daleko od očiju javnosti su sve vrijeme Kobijevi roditelji Džoe i Pamela, kao i njegove dvije sestre, Šarija i Šaja. Poznato je da Kobi nije bio u dobrim odnosima sa svojim roditeljima posljednjih godina, zbog nesuglasica mu čak nisu bili ni na svadbi, ali je, vremenom, shvatao da je pomirenje sa njima jedina ispravna stvar.
Želio je to da se desi, želio je mir i ljubav sa roditeljima, ali ga je prerana smrt spriječila da im se ponovo približi i “zakopa ratne sjekire”.
(Telegraf/Bn)