Navršava se 20 godina od ubistva Ljubiše Savića Mauzera, komandanta “Garde Panteri”, osnivača i lidera Demokratske stranke i nekadašnjeg načelnika Uprave policije Republike Srpske.
Nalogodavci ubistva još su nepoznati, iako je u postupku dokazano da je ubistvo planirao i organizovao veći broj lica.
Ljubiša Savić Mauzer ubijen je 7. juna 2000. godine kod željezničke stanice u Bijeljini.
Ljubiša Savić Mauzer rođen je 1958. godine u selu Kovačići kod Bijeljine. Završio je višu školu za socijalni rad u Beogradu i do početka ratnih dejstava radio kao socijalni radnik u Bijeljini. Početkom 1992. godine učestvuje u osnivanju Srpske demokratske stranke u Bijeljini koju je prema izjavama bliskih prijatelja doživljavao kao svenarodni pokret.
Osniva specijalnu jedinicu vojske Republike Srpske 2. maja 1992. godine. Garda “Panteri”, čiji je bio najprije načelnik štaba, a potom i komandant, učestvovala je u ratnim dejstvima na području Bijeljine, zatim na Brčanskom ratištu, Igmanu, Majevici, u Podrinju i na Kupresu. Tadašnja Narodna skupština RS odlikuje gardu “Panteri” 1993. Ordenom Nemanjića. Bila je to prva ratna jedinica koja je dobila orden. Sam Savić je u nekoliko navrata odbijao predloge za lična odlikovanja. Srpsku demokratsku stranku Mauzer je napustio već sredinom rata zbog neslaganja s politikom tadašnjeg rukovodstva ove stranke i od tada opoziciono deluje.
Nakon što je ukinuta zabrana o organizovanju političkih partija, 1996. osniva Demokratsku stranku RS, čiji je program baziran na borbi protiv kriminala i profiterstva. Osnivajući stranku, Savić je tada izjavio: “Kad oduzmemo od onih koji su u ratu uzeli sve što nisu imali i odužimo se onima koji su za otadžbinu dali sve što su imali, možemo reći da imamo državu”.
Iako je bio jedini poslanik Demokratske stranke u parlamentu delovao je samostalno, oponirajući tadašnjoj vladajućoj strukturi.
Prema tvrdnjama bliskih saradnika, Saviću su u više navrata nuđene brojne visoke funkcije koje je on uporno odbijao. Ipak, 1998. godine postaje načelnik Uprave policije Ministarstva unutrasnjih poslova u Vladi Milorada Dodika. Iste godine je smenjen sa te funkcije na zahtev IPTF zbog, kako je objašnjeno, prekoračenja ovlašćenja u istrazi povodom slučaja načelnika CBJ Pale.
Savić se tada povukao iz političkog i javnog života, iako je važio za čoveka od poverenja Biljane Plavsic i bliskog prijatelja premijera Milorada Dodika.