
Kraj godine je uvijek prilika da se sumiraju rezultati rada, a Odjeljenje za oftalmologiju bijeljinske bolnice, kako ističe načelnica, dr Daliborka Ješurić, posebnu pažnju posvećuje transparentnosti rada i pravovremenom pružanju informacija pacijentima.
„S ponosom možemo reći da je očno odjeljenje jedno od naprednijih odjeljenja i da se konstatno razvija. Trenutno raspolažemo sa četiri doktora koji su specijalisti oftalmologije u stalnom radnom odnosu, kao i sa tri doktora koji su nam spoljni saradnici – konsultanti, a oni nam pomažu u radu očne ambulante. Zahvaljujući takvoj organizaciji, već godinama omogućeni su pregledi svakog radnog dana u dvije smjene, dok smo noću, vikendom i praznicima dostupni pacijentima za hitna stanja u sklopu naše pripravnosti“, navodi dr Ješurić.
Tokom 2025. godine na Odjeljenju za oftalmologiju obavljeno je više od 16.000 ambulantnih pregleda. Pored ambulantnog rada, odjeljenje raspolaže savremeno opremljenim kabinetom za dijagnostiku, koji omogućava precizno praćenje i diferencijaciju različitih stanja i oboljenja oka, čime se značajno unapređuje kvalitet dijagnostičkog i terapijskog procesa.
„Kada je riječ o hirurgiju, najčešće su to operacije katarakte, a u našoj bolnici radimo i operacije na adneksima oka. Rade se operacije kapaka, konjiktive i zbrinjavaju se određene povrede oka. Tokom 2025. godine izvršili smo oko 2.000 hirurških intervencija i operacija oka. Operaciona sala za oftalmološke operacije je na ponos našoj bolnici i našim građanima – moderno je opremljena, koristi se visokokvalitetan potrošni materijal, a naši ljekari su izuzetno posvećeni i u potpunosti prate savremene svjetske trendove u oftalmologiji“, ističe dr Ješurić.
Poseban akcenat se stavlja i na edukaciju i podmlađivanje kadra.
„Imamo četiri doktorice koje su na specijalizaciji iz oftalmologije i trudimo se da ih maksimalno uključimo u naš rad, da što ranije stiču sve potrebne vještine uz naš iskusan kadar tako da smo obezbijedili i kvalitetan i dugovječan podmladak samog odjeljenja. Ono što bih takođe istakla da uz dr Dragana Martinovića, kolega Radoš Trifković i ja aktivno učestvujemo u edukaciji iz oblasti hirurgije katarakte, kako u našoj bolnici, tako i u dva centra u Srbiji. To je angažman na koji smo mi jako ponosni“, kaže dr Ješurić.
Jedan od značajnih iskoraka u prošloj godini bilo je i otvaranje kabineta za medikal retinu što je ranije najavljeno i uspješno realizovano. U radu kabineta, uz aktivno učešće ljekara bijeljinske bolnice, pomaže dr Miroslav Jeremić iz Očne klinike u Beogradu.
„Otvaranje kabineta za medikal retinu je jako bitano za dijagnostiku, praćenje i liječenje pacijenata koja imaju određena oboljenja očnog dna. Ta oboljenja su uglavnom vezana za šećernu bolest, godine starosti, takođe, tu postoje i određene periferne promjene na retini. U svakom slučaju za sva ta stanja mi sada možemo da vršimo laserski tretman i možemo i komercijalno da dajemo intraviteralnu terapiju (ubrizgavanje lijeka u staklasto tijelo oka). Na taj način štedimo pacijente potrebe da idu u veće centre i privatne klinike da bi dobili adekvatnu terapiju“, naglašava načelnica Odjeljenja za oftalmologiju.
Za kraj razgovora, dr Ješurić ističe poseban značaj timskog rada i ulogu medicinskih sestara i tehničara.
„Očno odjeljenje ima ukupno 10 medicinskoh sestara – tehničara od kojih su tri instrumentara. Zajedno činimo tim koji se trudi da svoj posao radi maksimalno korektno, stručno, ali uz mnogo ljubaznosti i strpljenja. Njegujemo uzajamno poštovanje i zdrave odnose, što pacijenti prepoznaju kao jednu od posebnosti našeg odjeljenja“, kaže dr Ješurić.
Ona dodaje da se velika pažnja posvećuje i unapređenju međuljudskih odnosa i kvalitetnoj komunikaciji zaposlenih na odjeljenju, jer je, kako navodi, ona temelj svake uspješne saradnje.
„Motivaciju nam daje to što pacijenti prepoznaju i cijene naš pristup. Danas je to postao standard našeg rada i mi drugačije ne znamo, niti želimo da radimo“ zaključuje dr Daliborka Ješurić.
(Bijeljinska bolnica “Sveti Vračevi)



