DO KRAJA GODINE STICANJE ZAŠTITE GEOGRAFSKOG PORIJEKLA “MAJEVIČKOG MEDA” (foto)

Načelnik opštine Lopare Rado Savić je upriličio sastanak sa predstavnicima pčelara koji učestvuju u projektu sticanje zaštite geografskog porijekla “Majevičkog meda”.

Magistar prehrambene tehnologije Selma Kunić, vođa projekta je rekla da navedene aktivnosti traju već dvije godine i da bi se zaštićena oznaka geografskog porijekla, čiju specifikaciju odobrava Agencija za bezbjednost hrane BiH, trebala dobiti do kraja tekuće godine.

“Sa područja majevičke regije, koja obuhvata 11 opština iz Republike Srpske, Federacije i Brčko distrikta biće zaštićene četri vrste meda, a to su medljikovac, lipa, cvijetni ili livadski med i miješani med”, navela je Kunićeva.

Ona je dodala da se nakon zvaničnog dobijanja oznake geografskog porijekla, kupcima garantuje da je med koji su kupili pravi, da je kvalitetan, kontrolisan i proizveden po dobroj pčelarskoj praksi, te da će u Loparama, kao centru Majevice, biti održano prvo zvanično okupljanje predstavnika pčelara i predstavnika lokalnih zajednica kako bi se upoznali sa koracima koje trebaju preduzeti poslije toga.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić je istakao da je od velikog interesa za lokalnu zajednicu da Majevički med dobije zaštitu geografskog porijekla.

“Raduje me da je opština Lopare uključena u ovaj projekat”, naveo je Savić.

Sastanku su prisustvovali predsjednik udruženja pčelara “Majevička košnica” Goran Mikić iz Ugljevika, predsjednik udruženja pčelara “Zlatna košnica” iz Lopara Radislav Davidović i predsjednik pčelarskog društva “Nektar” iz Tuzle Šefik Čivić koji je izrazio zahvalnost načelniku opštine Lopare na pruženoj podršci projektu i pčelarima sa Majevice.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!