BN televiziji je nedavno uskraćen prelazak na digitalni signal priključenjem na MUX čime je onemogućeno emitovanje programa na određenoj teritoriji. Poslije pritiska opozicionih lidera i medijskih udruženja donesena je odluka da se ATV sa prvog prebaci na četvrto mjesto.
Umjesto devet TV stanica, kako je prvobitno bilo planirano, sada će se na digitalni MUX priključiti tri javna servisa i još dvije privatne TV stanice К3 i ATV.
Pitanja na koja javnost Republike Srpske nije dobila odgovore su – zbog čega BN TV, jedna od najgledanijih privatnih televizija u RS-u i BiH, nije dobila emisioni signal na digitalnoj regiji Кozara – Banjaluka?
Poznato je da je na osnovu relevantnih kriterijuma koji određuju kvalitet TV stanica – od rejtinga gledanosti, do raznovrsnosti informativnog programa, vlastite produkcije, broja zaposlenih novinara – BN TV jedna od vodećih na teritoriji Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.
Dolazimo do logičnog zaključka da je jedini razlog zbog kojeg je RAК diskriminisao BN TV to što se na toj televiziji može čuti i glas opozicije za razliku od javnih servisa i privatnih televizija gdje su vlasnici ili suvlasnici ljudi iz vrha vlasti.
Cilj ovakve odluke je potpuna polarizacija javnog mnijenja čime se ozbiljno ugrožavaju osnovna načela demokratije uključujući i slobodu medija i izražavanja što može dovesti do ukidanja pluralizma. Prelazak na digitalni signal kasni skoro deceniju u odnosu na region, a tendenciozno se sprovodi prije kampanje za opšte izbore koji će se održati naredne godine i to tako što se kaže da za BN TV “nema dovoljno kapaciteta”.
Izražavam nadu da će donosioci odluka pokazati političku zrelost da se ova opasna situacija prevaziđe u što skorijem periodu kako na teritoriji Republike Srpske ne bi zavladalo političko jednoumlje i medijski mrak – navela je odbornik u skupštini Grada Bijeljina dr Mirjana Orašanin.