Decembarska penzija stiže prije praznika, u januaru povećanje

Penzije u Republici Srpskoj u januaru će biti povećane za 6,25 odsto, rekao je direktor Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) Republike Srpske, Mladen Milić.

Od primjene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju iz 2012. godine penzije su u Republici Srpskoj kroz 23 usklađivanja, od čega je 14 vanrednih i devet redovnih, uvećane za 50 odsto.

Decembarska penzija biće isplaćena prije praznika kako bi penzioneri, kaže Milić, dostojanstveno dočekali Novu godinu i Božić.

U januaru se očekuje redovno usklađivanje penzija od 6,25 odsto, u zavisnosti od rasta plata, cijena i životnog standarda. Ukupan broj korisnika Fonda PIO je 294.000, za čije se penzije izdvaja oko dvije milijarde maraka godišnje, odnosno 167 miliona mjesečno – naveo je Milić za RTRS.

Redovno usklađivanje penzija urađeno početkom ove godine, a zatim je odlukom Vlade Republike Srpske avgustovska penzija dodatno uvećana.

On je podsjetio da je riječ o 14. vanrednom usklađivanju penzija od 2013. godine, odnosno ukupno 23, uključujući devet redovnih.

Iznos najniže penzije za staž od 40 i više godina je 656,55 KM i čini 42,16 odsto prosječne plate u Srpskoj.

Za puni staž osiguranja od 40 godina prosječna penzija za oktobar iznosi 981 KM ili 63,01 odsto od prosječne plate u Republici Srpskoj.

Najveća penzija za oktobar u Republici Srpskoj iznosi 3.547 KM.

Prihod po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u oktobru iznosio je 149,63 miliona KM.

Starosne penzije u strukturi isplaćenih čine 64,23 odsto, porodične 23,83 odsto, invalidske 11,89 odsto i ostala prava 0,05 odsto.

(atv)

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber, Tiktok

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:

× Popup Banner

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!