Najčudniji početak školske godine ikad donio je da se po prvi put đacima govori da se ne smiju družiti sa drugarima, ne smiju izlaziti iz učionice na odmoru, da ne dijele svoju užinu, pribor, da nose maske…
Aktiv žena SP Bijeljina organizovao je tribinu povodom Međunarodnog dana učitelja na kojoj je analiziran uticaj pandemije virusa korona na nastavu, posebno na osnovno obrazovanje tj. djecu do 5. razreda. Posebno je analiziran opšti uticaj korone u obrazovnom i mentalnom smislu na socijalizaciju djece.
Psiholog Ivana Janković Đokić istakla je da je veoma važno zaštiti pored fizičkog i mentalno zdravlje. Veliki broj osoba ima anksioznost, osjećaj da nemaju kontrolu nad situacijom, zabrinutost, strah od nepoznatog i neizvjesne budućnosti.
„To su normalne reakcije na ovakvu situaciju. Ipak, ako nam ta stanja duže traju ili nas ometaju u svakodnevnom funkcionisanju mogu preći u problem. Кorona sama po sebi ne budi ta stanja i emocije nego mi sami sebi. Mi imamo kontrolu nad svojim mislima, pa tako i emocijama. Važno je filtrirati informacije koje dolaze do nas, objasniti ih sebi, ne dopustiti da nas obuzmu. Važno je brinuti i o svom mentalnom, pored psihičkog zdravlja!
Takođe, to sve utiče i na djecu. Djeca u nižim razredima osnove škole uglavnom ne razimiju na kognitinom nivou, ali osjećaju sve. Njihov svijet je sada drugačiji – pravila ponašanja, odnos prema drugima. Takođe, neprirodno im je što zbog nošenja maske ne vide izraz lica sagovornika, a za njih je veoma značajna neverbalna komunikcija, posebno sa odraslima“, rekla je Janković Đokićeva.
Ona je istakla da je potrebno svakodnevno razgovarati sa djecom da budu informisani o situaciji, a ne isključeni i zastićeni od realnosti koja nas okružuje. Rekla je da im treba objasniti da su nova pravila ponašanja trenutna i važna za njih, a ne nešto što se “mora”, jer im se na taj način stvara otpor prema tome ili strah od posljedica ako se ne poštuju pravila (npr. nošenje maske).
Učiteljica Jelena Taborin istakla je da što se tiče trenutne nastave veliki problem i nedostatak je socijalizacija djece. Nema više druženja, djeljenja užine i zajedničkih igara. Novo prilagođeno radno vrijeme podrazumijeva dvostruko brže izlaganje, a to nije moguće. Sve to treba pomnožiti sa dva jer su odjeljenja podjeljena.
„Djeca u mlađem školskom uzrastu uče čitati i prate učitelja i njegove usne dok čita, dobijaju motivaciju i podstrek kada im se učitelj osmjehne, sada je to sve otežano zbog maski. Ali ostaje nada da će naš sjaj u očima zamjeniti osmjeh bar dok ne prođe ova situacija“ rekla je Jelena Taborin.
Učiteljica Ivana Jevtić osvrnula se na on-line nastavu.
„Prednost on-line nastave se ogleda u tome što se deca tehnološki osavremenjavaju u pogledu novih načina učenja na daljinu. Potreba za prevelikim uticajem i pomaganjem od strane roditelja u praćenju on-line nastave u nižim razredima koji nisu uvijek u mogućnosti da to i ostvare su najčešće zamjerke i nedostatci ovakve vrste nastave. Takođe, sistem ocijenjivanja bi trebao biti bolji u ovom uzrastu. Takođe izražavam zahvalnost svim državnim institucijama na radu i efikasnosti koje su omogućile ovakav vid nastave kada drugih mogućnosti rada nismo imali“, rekla je Jevtićeva.
Međunarodni dan učitelja obilježava se odlukom organizacije UNESCO od 1994. godine, u znak sjećanja na 5.oktobar 1966. godine kada je usvojena Međunarodna preporuka o statusu učitelja.