Iako se nedavno činilo da će BiH i Srbija pokrenuti s mrtve tačke pregovore o utvrđivanju granice, zajedničke sjednice delegacija još nema na pomolu, a situaciju bi dodatno moglo da zakomplikuje stanje u Komisiji za granice BiH.
Sastanak delegacija BiH i Srbije se prema nekim informacijama očekivao u oktobru kako bi se nadležni, nakon gotovo deset godina, našli za istim stolom i pokušali doći do kompromisa za četiri tačke – hidroelektrana “Zvornik” i “Bajina Bašta”, te deset kilometara pruge Beograd-Bar koja prolazi kroz BiH i opštine Priboj i Rudo.
Do tog sastanka još nije došlo, a u međuvremenu su narušeni odnosi u tom tijelu na nivou BiH nakon što su u septembru kada, kako tvrde članovi iz Srpske, pojedinci samovoljno dostavili jedan dokument kolegama u Srbiji, iako nije dobio potrebnu podršku.
Nevena Maletić i Nenad Bajić su, naime, optužili Željka Obradovića i Edina Kučukovića da su, mimo pravila i njihovog znanja, uputili u Srbiju protokol o principima za uređenje granice sa Srbijom, te da zbog toga taj akt nije zvaničan stav BiH. Upućenim protokolom je, kako je objavljeno tada, predviđeno da linija bude utvrđena na osnovu granice koja je postojala prije rata, a ne na fonu ranijih dogovora dvije strane. Željko Obradović, s druge strane, tvrdio je da je upućen neformalni prijedlog izjave o principima, dok je i ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić ustvrdio da su obavijestili nadležne u Srbiji da to nije zvaničan stav BiH.
Bajić je juče rekao “Glasu Srpske” da je sve stalo i da nije bilo ni sjednice Komisije za granicu BiH biti sastanka sa delegacijom Srbije. Kaže da se nisu obraćali zvaničnicima RS u institucijama BiH u vezi sa posljednjim dešavanjima unutar Komisije. – I u tom slučaju bi napravili propust jer bi bio jednostran potez. Stav je da bi bilo dobro da se zakaže sjednica Komisija za granicu BiH, gdje bismo mi iznijeli mišljenja i eventualno donijeli neki zaključak da se obavijeste i nadležne institucije. Uglavnom, već mjesec i po dva, nemam kontakata – rekao je Bajić. Potvrdio je i da su ih zadesili novi problemi. – Sada mislim da imamo i problem mandata jer su istekli. Ne znam da li se i šta radi u vezi sa tim pitanjem – zaključio je Bajić koji je ranije istakao da bi na prvoj idućoj sjednici Komisije za granicu BiH trebalo da bude razmatran zapisnik sa prethodne sjednice.
Dodao je tada i da će biti zatraženo da bude upućen novi dokument Srbiji ako u međuvremenu ne dođe do sastanka sa Komisijom za granicu Srbije.
Posljednja sjednica
Posljednja sjednica diplomatske komisije za granicu između Srbije i BiH bila je u junu 2010. godine u Beogradu, a u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije su nedavno istakli da je Srbije davala prijedloge za kompromisno rješenje, dok je BiH odbijala te prijedloge zastupajući stav da granica treba da bude utvrđena potvrđivanjem bivše administrativne granice iz perioda SFRJ.
Izvor: Glas Srpske