
Za razliku od Valentina Incka, visokog predstavnika u BiH, koji smatra da srpski narod ima kolektivnu odgovornost za zločine počinjene tokom rata u BiH, Ambasada SAD saopštila je da presude za ratne zločine ukazuju na individualnu odgovornost i ne odnose se na jedan narod u cjelini.
“Značajni koraci ka pomirenju, kao što je nedavno uklanjanje poloče s imenom Radovana Karadžića, što smo i pozdravili, ključni su za evroatlantski put BiH. Pozivamo lokalne lidere da u svojim zajednicama, širom zemlje, uklone simbole razdora te da se okrenu mirnoj i inkluzivnoj budućnosti”, rekli su u Kancelariji za odnose s javnošću Ambasade SAD komentarišući Inckovo pismo kojim od Narodne skupštine RS (NS RS) traži da se u roku od tri mjeseca ponište povolje koje je Organizacioni odbor za obilježavanje 25 godina od osnivanja NS RS dodijelio Radovanu Karadžiću, Biljani Plavšić i Momčilu Krajišniku.
I u petak, nekoliko dana nakon što je pismo stiglo na adresu NS RS, u Republici Srpskoj ne prestaju reakcije, posebno na dio koji se odnosi na Inckove tvrdnje da Srbi imaju kolektivnu odgovornost za zločine u proteklom ratu.
Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske, rekla je da je sramotna Inckova izjava, čovjeka koji je pokazao da nije dorastao međunarodnoj funkciji koju obavlja, jer je davno samog sebe srozao na nivo zajedljivog i ostrašćenog dnevnopolitičkog lobiste.
“Reći kako je Republika Srpska nametnula srpskom narodu teret krivice je odvratna izjava i uvreda svim Srbima i pokazuje lošu namjeru prema Republici Srpskoj, a pogotovo prema porodicama onih koji su izgubili svoje najmilije”, rekla je Cvijanovićeva dodajući da je Incko prešao crtu te da ne postoji mandat koji mu dozvoljava da priča na taj način.
Ona je rekla da se ovo što je uradio Incko dešava u sferi bilateralne diplomatije da bi stvari bile lakše jer tu ozbiljna zemlja povuče šarlatana i onog koji radi naopako, ali da je Incko penzioner bez odgovornosti prema svojoj zemlji.
Za Milorada Kojića, direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Inckovo pismo je šokantno jer se pominje kolektivna odgovornost, izrazivši bojazan da bi se zbog ovakvih stvari mogao dovesti u pitanje legitimitet Srpske u današnjem obliku.
“Posebno zabrinjava Inckovo nepoznavanje elementarnih stvari, a prvenstveno pravnih stvari koje se odnose na osnivačke akte Haškog tribunala i osnivačke akte pravosudnih institucija na nivou BiH. U Statutu Haškog tribunala je jasno i decidno navedeno da sudi pojedincima, a ne kolektivitetima i državama”, rekao je Kojić.
(Nezavisne)