Градски штаб за ванредне ситуације, након данашње сједнице, упозорио је Бијељинце да се епидемиолошка ситуација у Граду компликује и да је од почетка пандемије у Бијељини регистровано 123 лица позитивна на вирус корона.
– Због наглог пораста броја заражених на Градском штабу је данас усвојена наредба да се у угоститељским објектима забрани извођење музике уживо. Поред ове мјере, потврђене су мјере које је у понедељак, 7. јула, усвојио, односно, продужио Републички штаб за ванредне ситуације и које ће бити на снази до 20. јула. То значи да је у свим јавним објектима обавезно поштовање мјере физичке раздаљине, коришћење заштитне маске у затвореном простору, а рад угоститељских објеката остаће и даље ограничен до 23:00 часа, што ће контролисати припадници Комуналне полиције. За одржавање спортских такмичења, без присутва публике, биће неопходна сагласност Министарства здравља и Министарства омладине и спорта – истакао је Мићо Мићић, командант Градског штаба за ванредне ситуације.
Он је апеловао на грађане, посебно на младе људе, да буду одговорни због својих ближњих који су старије доби или слабијег здравља.
– Младе особе или немају симптоме заразе или се брзо опораве од вируса али неодговорним понашањем могу животно угрозити своје родитеље, баку, дједа или оне који већ имају хроничне болести. До прије пет дана у Бијељини је регистровано 23 случаја заразе ковидом-19, а сада је тај број увећан за 100 лица, што је прилично драматичан податак и говори о непоштовању прописаних мјера – нагласио је Мићић.
Душко Миловановић, директор Дома здравља, оцијенио је епидемиолошку ситуацију у Бијељини као знатно погоршану, али је и нагласио да службе Дома здравља функционишу по препорукама Министарства здравља.
– Потребно је да грађани прво телефонски контактирају медицинске службе које су им потребне, прије свега службу породичне медицине. Уколико закажу преглед, на пријемно-тријажним пунктовима морају испунити епидемиолошку анкету и користити заштитне маске. Хигијенско-епидемиолошка служба Дома здравља (ХЕС) ради интензивно на идентификовању соба које су биле у контакту са зараженима да би се ставили под надзор – појаснио је Миловановић.
С обзиром на то да су карантини укинути, он је појаснио да особе позитивне на ковид-19, уколико немају симптоме заразе или су они изразито благи, иду у кућну изолацију у трајању од 14 дана.
– Постоје јасне препоруке од Института за јавно здравство Републике Српске којим се прописују услови за боравак лица у кућној изолацији – позитивни на вирус морају имати просторију у којој сами бораве, посебан прибор за јело, као и сопствена средства за личну хигијену. Чланови породице заражених налазе се под надзором Хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља и дужни су да прате своје здравствено стање. Уколико се код ових лица јаве било какви симптоми, потребно је да се јаве породичном љекару. Осим тога, лица под надзором су дужна да два пута дневно мјере температуру и добијене резултате пријаве ХЕС-у, који води евиденцију њиховог здравственог стања. У случају погоршања стања реагује се одмах и лице се упућује на болничко лијечење – појаснио је Миловановић.
Што се тиче великог броја захтјева за тестирањем, Миловановић је нагласио да је став Института за јавно здравље РС да се тестирају првенствено особе које имају симптоме заразе, односно када породични љекар, уз консултацију са епидемиологом, процијени да је тестирање потребно или уколико Епидемиолошка служба процијени да је тестирање потребно јер су у питању контакти првог степена са зараженим лицима. За остале случајеве препорука је да се прати здравствено стање и реагује једино у случају потребе.
Поред Мићића и Миловановића, и инфектолог у Болници „Свети Врачеви“ Aлександра Радојчић је упутила апел суграђанима да поштују рестриктивне мјере, односно мјере личне заштите од вируса корона и на тај начин заштите себе и своју породицу, али и Дом здравља и Градску болницу од преоптерећености.
Током викенда, Комунална полиција је извршила 261 контролу рада угоститељских објеката, од чега је у два случаја утврдила непоштовање прописаних мјера и казнила власнике угоститељских објеката у којима није поштовано ограничење радног времена.