“Dodikov banjalučki bal vampira”, “parada zla i fašizma”, “genocidni nakot”, “neizostavna je bila i kontroverzna pjesma ‘Veseli se, srpski rode’“, samo su neki od medijskih napisa punih mržnje koji su prethodna dva dana osvanuli u FBiH kao reakcija na obilježavanje 9. januara, Dana Republike Srpske.
To nije bilo sve iz FBiH povodom 32. rođendana Srpske pa su tako u noći sa utorka na srijedu objavljene slike paljenja zastave Republike uz pokliče “Alahu-ekber” i “Tekbir”, dok je u Konjicu sveštenik sa crkve morao skinuti zastavu kako bi izbjegao linč rulje, koja je uputila niz prijetnji i uvreda. Mržnja iz FBiH prema Srpskoj i proslavi Dana Republike je, prema riječima naših sagovornika, ovog januara, po svemu sudeći, eskalirala.
– To su izlivi mržnje i bijesa prema Republici Srpskoj, odnosno neprihvatanje njene egzistencije, ustavne i dejtonske pozicije, te naše političke volje i kulturnog identiteta. Dan Republike, 9. januar, bude samo povod da se ispolji ono što se radi tokom cijele godine, svaki dan. Na području FBiH se ne izgovara puni naziv Republika Srpska, već se govori “er-es”. Naučne knjige su im nadahnuće mržnje, odnosno podstiču na mržnju protiv prvih komšija – rekao je “Glasu” profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Đorđe Vuković.
Naglasio je da su tokom čitave godine evidentni primjeri govora mržnje u federalnim medijima prema Republici Srpskoj i Srbima.
– Sve to ne znam koga više uopšte može iznenaditi. Pitanje je kada će umjesto zastave zapaliti školu, čovjeka ili dijete… Pa, sve i jedna politička opcija u FBiH ima isti odnos prema Danu Republike. Inspiratori zločina su na javnoj sceni. Njima se to toleriše. Pored toga, smatraju da im se niko ne smije suprotstaviti jer odmah budete anatemisani kao “srbočetnik”, “genocidaš”, “sluga režima”, ili kao “Dodikov potrčko” – kazao je Vuković.
Naglasio je da su u FBiH sve sveli na to da je sve oko Dana Republike isplanirao Dodik ili grupa ljudi oko njega, a da su ostali bez identiteta, stavova ili mišljenja.
– To što se sve koncentriše na 9. januar, to je samo jedan povod da vidimo da nismo prihvaćeni. Ratni ciljevi iz 1992. godine i dalje opstaju. Dejtonski sporazum nikada nije istinski prihvaćen – rekao je Vuković prema čijim prognozama je iduće godine za Dan Republike moguće očekivati još gore poruke iz FBiH.
Naglasio je da postoji rječnik bošnjačkog jezika kojim se na najvulgarniji način oslovljava Republika Srpska i srpski narod, poput termina “balvangrad” i “četnikuša”.
– U nekoj pravnoj državi to su, u najmanju ruku, krivična djela. Zamislite šta bi bilo da jedan Srbin govori to što oni svakodnevno pričaju? Njih tolerišu stranci, kao i razne regulatorne komisije, savjeti za štampu…. Iz svega još može biti gore – poručio je Vuković.
Sličnog mišljenja je i politikolog Filip Matić koji navodi da su dešavanja u FBiH povodom proslave Dana Republike odraz opšte jezičke nekulture bošnjačkog naroda.
– Nemaju demokratsku kulturu niti etičko-moralnu perspektivu te kulture. Ako im nešto ne odgovara, bolje da prećute, što je apsolutno normalno nekom drugom, nego da se služe govorom mržnje – kazao je “Glasu” Matić.
Činjenica je da bošnjački narod, naglašava Matić, ne samo trenutno nego više od tri decenije živi u velikoj zabludi.
– Srpski narod i Republika Srpska treba da shvate da oni zaista misle da je BiH njihova još od Adama i Eve. Njima su toliko isprani mozgovi da zaista misle da su Srbi došli sa strane i njima “eto, uzeli komad zemlje, koji su nazvali Republika Srpska”. Taj hljeb je ispečen u peći koja se zove Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija. Dalje je ta retorika nastavljena kroz SDA, ali i nove političke struje u FBiH – rekao je Matić.
Naglasio je da s u FBiH, u nedostatku svog etičkog korijena, tradicije i istorije, okreću ka agresiji i napadima na Republiku Srpsku.
– Zamislite šta bi bilo da neko skine obilježja sa džamija u Banjaluci ili nekom drugom gradu! Pobogu, valjda je ljudski i lijepo, ako ništa, prećutati ili, ako imaju dozu obazrivosti, reći: “Sa srećom, nastala je 9. januara, pa se objedinila u Dejtonu, ajde da sada nešto radimo zajedno” – poručio je Matić.
Iz najnovijih dešavanja u FBiH, naglasio je Matić, može se izvući samo jedan zaključak.
– Bošnjaci žele unitarnu BiH, ali bez Srba. Oni unutar svog nacionalnog korpusa gaje nadu, a vjerovatno i metode, kako Srbe otjerati ili eliminsati sa ovih prostora – zaključio je Matić.
Događaje u FBiH povodom proslave Dana Republike osudili su i predstavnici medijske zajednice u Srpskoj.
– Nisam iznenađen, ali sam razočaran pojedinim napisima, tekstovima i analizama u federalnim medijima koji isijavaju mržnju i prezir prema Republici Srpskoj bez ikakvog uporišta. Srpska slavi Dan Republike, koji je u skladu sa zakonom – rekao je “Glasu” predsjednik Skupštine Udruženja novinara RS Branimir Đuričić.
Naglasio je da je Dan Republike Srpske ustanovljen na istorijskom događaju i civilizacijskim vrijednostima.
– Prema tome, medijski napisi u FBiH su nepotrebni. Postoje dva prijedloga, odnosno potpuno ignorisanje ili, ako neko ima volju, da ih sve tuži i novac koji po tom osnovu dobije preusmjeri u neke fondove. To bi bio najlakše zarađeni novac kada je riječ o sudskim sporovima. Čak i ovakvi sudovi u BiH odlučivali bi u jednom danu, jer tu se nema šta dokazivati, to je klasičan govor mržnje – poručio je Đuričić.
On je za kraj pozvao kolege iz FBiH da ne koriste jezik mržnje, jer u Republici Srpskoj ni približno nema naslova koji pozivaju na mržnju prema Bošnjacima.
– Ako ih ima, odmah ih osuđujem. Ti naslovi u federalnim medijima, a koje ne želim ni da citiram, su ispod svakog nivoa. Borićemo se i dalje da na civilizovan način slavimo dan svoje Republike. Neće nam Republiku niti medijski prostor uređivati kvazinovinari i analitičari – zaključio je Đuričić.
I sociolozi su saglasni da je govor mržnje u FBiH eskalirao povodom proslave Dana Republike.
– Ta mržnja podsticana je sa zvaničnih kanala, koji su spona sa građanima. To je nepoštovanje. Niko ne može očekivati nikakvu saradnju i boljitak dok ne počne poštovati onog drugog. Treba pustiti svakoga da obilježava svoje datume slobodno. Ali mislim da u ovom slučaju nema lijeka tome – kazao je “Glasu Srpske” sociolog Ivan Šijaković.
Smatra i da su za govor mržnje najzaslužniji sami političari.
– Kada bi samo jedan političar ustao i osudio medijske napise, vjerujem da bi bilo drugačije – zaključio je Šijaković.
(Glas Srpske)