Za Kongres “Zdravlje za sve – pogled u budućnost”, koji će sutra biti otvoren u Bijeljini, prijavljeno je više od 250 učesnika iz regiona, sa više od 45 radova – naučnih i stručnih.
Predsjednik Udruženja medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske Tatjana Perić je u ime organizatora izrazila zadovoljstvo zbog ovog velikog događaja.
“Mi kao organizatori smo iznenađeni brojem prijavljenih učesnika, budući da je ovo jedan u nizu novih edukativnih skupova”, istakla je Perićeva.
Perićeva je rekla da Kongres počinje sutra, kada će u 18.00 časova biti upriličeno svečano otvaranje, a traje do nedjelje, 15. oktobra.
“Subota, 14. oktobar, je radni dan Kongresa, kada je predviđeno izlaganje svih naučnih i stručnih radova”, najavila je Perićeva.
Ona je izdvojila rad o vještačkoj inteligenciji i virtuelnoj realnosti u medicini, koji izlaže profesor doktor Zorica Vujić.
“Tu je i rad ‘Valet metoda za profesionalce koji pružaju pomoć drugima’, koji će prezentovati profesor doktor Rosa Šapić sa Fakulteta zdravstvenih studija Univerziteta u Bijeljini”, navela je Perićeva.
Perićeva je naglasila da je prijavljen veliki broj stručnih radova autora iz cijelog regiona, Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije i Slovačke.
“Imamo jedno predavanje ‘Neurorazvojni poremećaji i program rada intervencije’, kao i predavanje o trendovima u razvoju analitičkih metoda za praćenje teških metala u životnoj sredini, s ciljem unapređenja zdravlja”, rekla je Perićeva.
Ona je istakla da je cilj Kongresa učenje i umrežavanje zdravstvenih profesionalaca i širenje saznanja.
Govoreći o agendi samog događaja, Perićeva je rekla da je prijava učesnika predviđena sutra od 15.00 do 18.00 časova, nakon čega je svečano otvaranje.
“U 20.00 časova je koktel za učesnike. Drugog radnog dana do 12.00 časova predviđeno je predavanje predavača po pozivu. Od 14.00 do 17.00 časova su izlaganja stručnih predavanja, u dvije konferencijske sale”, rekla je Perićeva.
Perićeva je, govoreći o nadolazećim trendovima, istakla da je profesija medicinske sestre složena i da nju neće moći da zamijeni vještačka inteligencija, ali je medicinske sestre potrebno stalno obučavati i nadograđivati njihova znanja jer je prvi i posljednji čovjekov kontakt u životu upravo sa medicinskim radnikom.
Boro Krstić, direktor Univerziteta Bijeljina, istakao je da je njihov cilj bio da, sa jedne strane, ispune standard kvaliteta koji propisuje Agencija za visoko obrazovanje, a sa druge, da pruže podršku Savezu medicinskih sestara kako bi njihovo djelovanje bilo unapređeno jer nije formirana Komora koja bi ih okupila.
Krstić smatra da će ovaj kongres, najprije, Savezu vratiti staru slavu, te medicinskim sestrama i tehničarima pomoći da se izbore za svoj status u društvu.
On je rekao da su radovi za ovaj kongres i naučni i stručni, a kada je riječ o onima prijavljenim sa Univerziteta na čijem je čelu, kaže da su ih najviše prijavili profesori sa Farmaceutskog fakulteta.
“Većinu radova napisale su medicinske sestre, čiji su radovi stručni. Zastupljeni su radovi iz više gradova i opština Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije i Crne Gore”, rekao je Krstić.
Krstić je istakao da je veliki broj radova prijavljen iz Trebinja, Doboja, Brčkog, što je, kako je istakao pohvalno i predstavlja podršku Savezu.