Zbog afričke kuge svinja u Republici Srpskoj je do sada eutanazirano više od 3.300 tih životinja, a od 78 žarišta zaraze, najviše ih je u najvećem centru Semberije i drugom po veličini gradu u Srpskoj Bijeljini.
Na snazi i dalje ostaje odluka da ne rade stočne pijace i da se ne prodaju stoka i meso, neophodno je smanjiti svaku mogućnost prenosa zaraze, a Vlada RS će isplatiti štetu uzgajivačima, poruke su nakon sastanka ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Save Minića sa poljoprivrednim proizvođačima iz Semberije, ali i sa čelnim ljudima Bijeljine, Lopara i Ugljevika, gdje je odlukom Republičkog štaba za vanredne situacije u ponedjeljak proglašena vanredna situacija.
Nadležni pomno prate stanje i u Donjem Žabaru i Šamcu, gdje se takođe pojavila afrička kuga.
Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice istakao je da na sastanku dogovoreno da će se na ugroženim teritorijama pojačati mehanizacija i ljudstvo, kako bi se smanjio uticaj afričke kuge.
“Dolaze stalno pozitivni i negativni uzorci. Mi proizvođači tražimo da se sela pretresu i da se da rješenje za ljude gdje da plasiraju stoku. Ne možemo dozvoliti rad stočne pijace, prometovanje stoke, jer je to virus koji će zaraziti i ostale kolege. Sa ovim ćemo morati duže vremena živjeti. Predlagao sam da se sela potpuno izoluju. Ali mislim da ćemo dugo imati problem sa ovim”, rekao je Bakajlić, te dodao da je teško govoriti o procjeni štete, ali da novca ima u Kompenzacionom i Agrarnom fondu RS.
Resorni ministar Savo Minić naveo je da je dosad postojao problem sa utvrđivanjem prisustva zaraze i odvozom uginulih svinja, ali da će to biti riješeno.
“Dobili smo još šest inspektora na terenu, očekujemo jedno specijalizovano vozilo, a do petka još jedno vozilo. Vlada je u sve tri ove opštine utvrdila katastarske lokalitete da se urede za sahranjivanje životinja. Sutra će do 10 časova funkcionisati 28 barijera na saobraćajnicama za dezinfenkciju vozila kako bi se spriječilo prenošenje zaraze, koje je moguće i automobilima i svim ostalim. Tražili smo da dobijemo strukture tla kada je u pitanju Bijeljina da se vrši ukopavanje ostataka životinja”, pojasnio je Minić.
Kada je u pitanju naknada štete, on je naveo da će biti sastavljeni formulari sa pravilnikom koji će biti poslati lokalnim zajednicama na popunjavanje, a onda će novac/šteta biti namireni putem Vladinog Fonda solidarnosti.
“Takođe, u srijedu u Sarajevo dolaze eksperti iz Evrope koji se već četiripet godina bave ovim problemom. Doći će I u Bijeljinu. Mi smo donijeli još neke zaključke koji će ići na Vladu, a za četvrtak pripremamo izvještaj”, rekao je Minić, te dodao da u ovom trenutku postoji zabrinutost za situaciju u opštini Donji Žabar.
“Nadam se da tamo nećemo morati proglasiti vanrednu situaciju. Nemamo nadležnost što se tiče Brčko distrikta, ali ćemo pojačati dezinfikacione barijere koji idu od tog grada ka Srpskoj. Tražićemo i uklanjanje svih pasa lutalica i svega ostalog da se to ukloni sve što može prenijeti zarazu”, kazao je Minić, te podsjetio
da je dosad potvrđeno 78 žarišta afričke kuge svinja.
Milan Novitović, v.d. direktora Republičke uprave Civilne zaštite rekao je da će Republički štab za vanredne situacije uspostaviti stručno operativno tijelo koje će na osnovu stanja na terenu i ažuriranih podataka predlagati Vladi Republike Srpske naredne korake za suzbijanje širenja afričke kuge svinja.
Pomoć u saniranju posljedica mogla bi da dođe i od strane Savjeta ministara BIH. Naime, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac predložio je Savjetu ministara BiH da iz tekuće rezerve budžeta institucija BiH interventno izdvoji milion konvertibilnih maraka za saniranje posljedica širenja afričke svinjske kuge u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu.
U prijedlogu odluke navedeno je da će se sredstva putem Kancelarije za veterinarstvo BiH doznačiti na način da će Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS biti dodijeljeno 850.000 KM, a Odjeljenju za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Brčko distrikta 150.000 KM.
On je naglasio da će insistirati da se prijedlog nađe na dnevnom redu prve naredne sjednice Savjeta ministara BiH, koja je zakazana za četvrtak, 13. jula 2023. godine.
Podsjetimo, prvi slučaj afričke kuge svinja potvrđen je 22. juna kod uginule svinje u bijeljinskom selu Dragaljevac Srednji, a dan kasnije formiran je Lokalni krizni centar za kontrolu afričke kuge svinja u Republici Srpskoj.
(Nezavisne)