Prema izvještaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda, po današnjim prognozama, padavinska zona sa vrlo obilnim padavinama se premešta dalje od našeg regiona ka jugu.
I dalje se očekuju jače padavine 15. i 16. juna u Hercegovini, u Sarajevsko-romanijskoj regiji i Gornjem Podrinju.
Na sjeveru i sjeverozapadu očekuje se pretežno suvo vrijeme ili uz vrlo male količine padavina, a slaba kiša se očekuje i na sjeveroistoku.
Ukupna količina padavina koja se očekuje u Hercegovini iznosi od 60 do 100 mm, lokalno i do 120 mm, u Sarajevsko-romanijskoj regiji i Gornjem Podrinju od 30 do 60 mm.
Bujični vodotoci Janja, Gnjica, Lukavac, Modran i Tavna su u svojim koritima. Кomisija za popis štete na stambenim i pomoćnim objektima i danas nastavlja svoj dio posla i obilazi ugrožena područja.
Po upozorenju Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske za period od 15. do 16. juna 2023. godine očekuju nas obilne padavine, pa u narednim danima, odnosno u dane vikenda možemo očekivati porast vodostaja rijeka Save i Drine. Vodostaj rijeke Save na području Semberije je u blagom porastu, ali izmjerena vrijednost na vodomjernoj stanici Jamena je ispod redovne kote odbrane od poplava. Vodostaj u 06.00 časova na ovoj vodomjernoj stanici iznosio je +734 cm, a u protekla 24 časa u porastu je za 32 cm.
PROČITAJTE JOŠ.
- RADNIK JE OSVAJAČ KUPA REPUBLIKE SRPSKE!
- Zapaljena kuća Alije Balijagića!
- Ne piše nam se dobro za praznike: Uzgajivača prasića hvataju zalet, evo koliko su pojedinci ZACIJENILI KILOGRAM ŽIVE VAGE
- SPC proslavlja Svetog mučenika Stefana Dečanskog
- Latinoviće predvodio Bijeljinu u derbiju kola protiv Banjalučana
Vodostaj rijeke Drine u 06.00 časova na vodomjernoj stanici Radalj iznosio je +191 cm. Redovna odbrana od poplava rijeke Drine na području Semberije prema Glavnom operativnom planu odbrane od poplava uvodi se kada vodostaj na vodomjernoj stanici Radalj dostigne kotu od +450 cm.
Zbog čestih i obilnih padavina u prethodnom periodu tlo je zasićeno vlagom, tako da i umjerena količina padavina u narednom periodu može izazvati pojavu bujičnih poplava. Ekipe civilne zaštite pratiće stanje na terenu i obilaziti potencijalno ugrožena područja.
Civilna zaštita apeluje na građane da preduzmu mjere samozaštite u cilju smanjenja i predupređenja eventualnih šteta od štetnog djelovanja poplava po njih i njihova materijalna dobra.
(mojabijeljina.com)