Parlamentarni vojni povjerenik, posjećujući kasarne Oružanih snaga BiH u 2022, otkrio je neka poboljšavanja uslova, ali i dalje nedostaju vojnici, kao i materijalna sredstva za ljudski boravak profesionalnih vojnih lica i civila, i pored budžeta Ministarstva odbrane BiH od 306.675.000 KM.
Prilikom najavljene posjete Komandi za obuku i doktrinu u Centru za osnovnu obuku Komande za podršku OS BiH u Travniku kao prvi problem uočen je nepopunjenost jedinice. Jer je popunjeno 619 formacijskih mjesta, a nedostaje 150 mjesta ili 19,6 odsto.
– Vojni povjerenik konstatuje da je nivo popunjenosti formacijskih mjesta zabrinjavajući, pri čemu je ovaj broj od posjete u maju 2022. u opadanju – navodi se u izvještaju za 2022.
Posebne teškoće ove jedinice su učestali zahtjevi za skraćenje kurseva, nedosljednost pri upućivanju na obuke, te neplanska logistička podrška, što znači da plan potreba i plan nabavki nisu usklađeni. To znači nedovoljno hrane, uniformi, kancelarijskog materija.
– S pravom se postavlja pitanje kako, uz sva ograničenja i ostala nastojanja da se premoste sve teškoće, održati potreban nivo obuke profesionalnih vojnih lica – navodi povjerenik Boško Šiljegović.
Kada su u pitanju uslovi smještaja profesionalnih vojnih lica i polaznika obuke, uočeno je da je potrebno izmijeniti spužve u krevetima, da nedostaju ćebad, jastuci, posteljine, što je slučaj i na drugim lokacijama. Obuka kandidata je na staroj opremi – dotrajalim tablama, klupama, stolicama, a samo dvije učionice raspolažu zidnim projektorima slike.
Takođe, u najavljenoj posjeti Glavnoj logističkoj bazi u kasarni „Butile“ Sarajevo, parlamentarni vojni povjerenik je našao popunjenost jedinice od 87,38 odsto, odnosno nedostajalo je 10 oficira, 12 podoficira, 8 vojnika te 23 civilna lica.
Što je još gore, sa minama i minsko eksplozovnim sredstvima rade civilna lica koja nemaju status profesionalnih vojnih lica. Odnosno, rade u postupku rastavljanja i delaboracije ovih sredstava, a nemaju novčanu naknadu koju imaju vojni profesionalci.