Kandidata 17 puta više nego stolica u Narodnoj skupštini

Političke partije i nezavisni kandidati, kojima je dato zeleno svjetlo za učešće na opštim izborima, ubrzano se pripremaju za septembar i zvanični početak kampanje, a samo u lov na glasove koji vode u Narodnu skupštinu Republike Srpske ide gotovo 1.500 osoba.

Centralna izborna komisija (CIK) BiH je objelodanila sve ovjerene liste za izbore, a birači iz devet izbornih jedinica, koliko ih ima u RS, biraće ukupno 83 poslanika koji bi u idućem četvorogodišnjem mandatu trebalo da kroje politiku Srpske.

Podaci ukazuju da čak 31 politička partija i koalicija želi da ima svoje predstavnike u budućem sazivu zakonodavne vlasti u Srpskoj.

Liste su, i u ovom izbornom ciklusu, predale ključne političke partije koje su u vlasti i opoziciji, ali i druge kao što su “Život”, Potkozarački narodni pokret, Otadžbinska stranka, Demokratski centar, Naša priča RS, te Slobodna stranka Srpske, Novo doba, SNS FBiH, koje su manje ili nimalo poznate na domaćoj političkoj sceni.

Na svim tim listama nalazi se ukupno 1.439 kandidata koji će na izborima 2. oktobra tražiti svoju šansu za ulazak u republički parlament u kojem, s druge strane, imaju stolica za samo njih 83.

To znači da za jednu poziciju, u prosjeku, ima 17 kandidata, a analitičari ističu da je i ova izborna godina potvrdila ranije tvrdnje da je politika i te kako poželjno zanimanje.

Politikolog Filip Matić za “Glas” ističe da je očigledno i da, uz to, postoji veliki broj fantomskih stranaka koje se samo formiraju da bi se mogli registrovati posmatrači na izborima ili članovi biračkih odbora.

– Stranke koje se formiraju i prijave na izbore samo zbog toga i ne dobijaju značajnije glasove, niti mogu da utiču na izborni rezultat, tako da jedan dio kandidata postoji samo zbog toga – istakao je Matić.

I uzavrela politička borba je, dodaje, jedan od “krivaca” za veći broj stranaka i onih koji bi u poslaničke klupe.

– Nejedinstvo opozicije je stvorilo nekoliko partija. Nebojša Vukanović ovaj put ne ide zajedno sa SDS-om, nego ima listu. Postoje i DNS i DEMOS, nekadašnja Socijalistička partija je na listama kao dvije, SP i SPS. Sve to malo-pomalo doprinosi sve većem broju kandidata za Narodnu skupštinu – rekao je Matić.

Otvoreno je, s druge strane, i pitanje koliko je to dobro ili loše.

– Veći broj političkih partija i kandidata povećava “lično” glasanje, ono za prijatelje, članove porodica i tako dalje, gdje nema glasanja za politike. Tu se gubi na kvalitetu političkog života, a s druge strane lijepo je čuti da pluralizam raste i da birači mogu da glasaju za veći broj ljudi – kazao je Matić.

Opšti izbori u BiH su raspisani za 2. oktobar.

Funkcioneri

Na kandidatskim listama parlamentarnih političkih partija za Narodnu skupštinu je veliki broj narodnih poslanika iz još aktuelnog saziva koji su dobili povjerenje stranačkih vrhova da pokušaju da obnove mandat. Uz njih, dobar dio mjesta na listama zauzeli su ministri, lokalni funkcioneri,  odnosno gradonačelnici, načelnici, odbornici, te drugi iz javnog života Republike Srpske. 

 

(GlasSrpske)

 

 

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!