Ograničenje cijene hljeba u Republici Srpskoj je jedna od mjera koju je već odavno trebalo uvesti u cilju ublažavanja inflacionog udara na ionako nizak standard građana, poručila je Mirjana Orašanin, član Glavnog odbora SDS.
Ona kaže da je ograničavanje cijene određene vrste hljeba, unaprijed određene gramaže, na 1 KM – prihvatljiva mjera za naše građane.
„To bi bila mjera koja bi koliko-toliko olakšala našim građanima preživljavanje u uslovima enormnog povećanja cijena svih životnih namirnica, ali i ostalih potrepština, a naročito najugroženijih slojeva stanovništva“, ističe Orašanin.
Poručuje da je u uslovima krize neophodno da svi učesnici u prometu na neki način podijele teret krize i inflacije, a nikako da sav taj teret padne na pleća krajnjih potrošača, tj. građana.
„Pekari se žale i kažu da ih niko ne može natjerati da proizvode sa maržom u minusu, ako je to zaista tako. Krizne situacije su moment kada država treba da pokaže svoju snagu i u pogledu bezbjednosti i u pogledu ekonomije. Dakle u uslovima inflacije sa kojom smo suočeni Vlada je ta koja treba da da odgovor i da reaguje – u tome se ogleda njena snaga“, navodi Orašanin.
Postavlja se pitanje, dodaje ona, da li Vlada ima snage da “natjera” pekare da određenu vrstu hljeba prodaju po 1 KM, i kojim mjerama?
„Mogla bi da interveniše sa robnim rezervama pšenice, ili na neki način da subvencioniše pekare za taj dio gubitka. Već početkom godine znali smo kakva nas godina i kriza očekuju. Vladajuća struktura je trebala da interveniše ovog proljeća podstičući sjetvu pšenice, intervenišući da se omogućiti maksimalna sjetva, garantovati otkup pšenice i na taj način obezbijediti jeftinu pšenicu za jesen i zimu koji nam dolaze“, kaže Orašanin.
Bojim se, navodi ona, da smo tu jedinstvenu priliku propustili.
„Sada nam ostaje nam da čekamo zimu i nadamo se da će Vlada na neki način pomoći građanima da prežive“, navodi Orašanin.
(BN)