Policijski službenici dovedeni u tešku situaciju

Radnici MUP-a RS, koji su zajedno sa borcima Vojske RS stvorili Srpsku, su dovedeni u tešku materijalnu i moralnu situaciju, pa i poniženi, s obzirom na uslove pod kojima idu u penziju, ponovo se upozorava u pismu koje su radnici MUP-a RS poslali institucijama RS, političkim partijama i medijima.

Kako je Srpskainfo i ranije objavila, ovi policajci su nezadovoljni zbog problema u vezi sa uslovima penzionisanja, koji njih i njihove porodice, ističu, dovodi na rub egistencije i u situaciju da u penziji moraju da obezbjeđuju kafane ili prodavnice da bi peživjeli.

Posebne probleme imaju, ističu, oni koji su najviše doprinijeli stvaranju RS, odnosno bili borci, a istovremeno radili i policijske poslove i dužnosti, te im je svojevremeno upisan i ratni staž.

Kako ističu, njihove kolege koje nisu bile u ratu ili nisu upisali ovaj staž, sada ostaju da rade duže od njih, imaju priliku da zarade više plata i na kraju ostvare i veću penziju, dok je njima učešće u ratu došlo gotovo kao kazna.

– Policijski službenici MUP-a RS se penzionišu po osnovu svih godina koje su proveli radeći u MUP-u RS, uključujući i ratni period, koji im se računa po najnižem koeficijentu. Namjera ministarstva je da radnicima koji su još u radnom odnosu MUP-a da dokupi, odnosno uplati taj ratni staž i da pošalje veliki broj ljudi po tom osnovu u penziju. Uplata staža bi značajno umanjila i ovako male ili bolje reći nikakve penzije – navodi se u pismu.

Kako ističu, to bi možda i prihvatili, da je odnos isti prema svim službenicima.

-Naime, ovo se odnosi samo na one policijske službenike kojima je utvrđen poseban, ratni staž, a oni koji su za vrijeme rata biti dezerteri ili naše kolege kojima iz nekog razloga nije utvrđen ratni staž ostaju da rade još četiri godine. Ovakva diskriminacija je omogućena 2011. godine izmjenama Zakona o PIO i pored više pokušaja da se ovo promijeni, to do sada nije urađeno. Pitamo se zašto, jer po sadašnjem zakonu ratni staž dođe kao teret, a ne kao beneficija. Molimo ministra i direktora policijje, koji su zajedno sa nama učestvovali u stvaranju RS, da još jednom sagledaju ovaj problem i da nam pomognu – navode policajci.

Istovremeno, upozoravaju, policajci u FBiH se penzionišu po osnovu prosjeka ostvarenih ličnih dohodaka u zadnjijh pet godina svog rada i penzija im iznosi oko 75 odsto u odnosu na prosječnu platu koju su imali. Pritom im je, kažu, plata gotovo dvostruko veća u odnosu na plate policijskih službenika u RS.

– Oni dobiju penziju od 900 do 1.200 KM, znači veću nego što je kod nas plata. Policijski službenici MUP-a RS koji ostvaruju pravo na penziju imaju penziju od 420 do 450 KM, što je nešto više od 40 odsto od ukupnih primanja sa minulim radom i noćnim radom – navode policijaci.

Ponovo pitaju i zašto se radnici MUP-a RS šalju u penziju sa manje od 50 godina života i zašto se od njih i njihovih porodica prave socijalni slučajevi, te zašto se krši Zakon o radu koji je propisao da radnici s beneficiranim stažom mogu da rade do 55 godina, što je omogućeno i policajcima u FBiH.

Još jednom su zatražili i da se hitno izmijene Zakon o PIO i Zakon o policijskim službenicima, ali i da im se omogući da odrade ratni staž, odnosno da se on može prihvatiti ili da ga se mogu i odreći, kao što je bilo moguće prije izmjena Zakona o PIO.

Traže i da se osnov za obračun penzija izjednači sa radnicima u Federaciji BiH, kao i da se radnicima MUP-a RS ostavi mogućnost da rade do navršenih 55 godina života, bez obzira na godine staža.

Očekuju da hitno reaguje predsjedavajući Predsjedništva BiH, kao i podršku svih političkih partija u Narodnoj skupštin RS, koja bi, ističu, trebalo da zaseda po ovom pitanju i po hitnom postupku usvoji izmjene zakona.

Izvor: Srpska info

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!