NAJPOZNATIJA POMORSKA NESREĆA

Na današnji dan, 14. aprila 1912. godine, dogodila se najpoznatija pomorska nesreća – potonuće ,,nepotopivog“ Titanika. Bio je to najsavremeniji putnički brod tog vremena i niko nije slutio da će njegova prva plovidba biti i posljednja.

Brod, čija je gradnja trajala od 1909. do 1911. godine, uputio se na put od Evrope do Amerike 10. aprila 1912. godine. Nakon skoro pet dana uspješne plovidbe, jedna noć je bila kobna i tragična. Udar u ledeni brijeg se dogodio 14. aprila 1912. godine u 23.40 prema brodskom vremenu, a potonuo je dva sata i četrdeset minuta kasnije.

Te noći je nastradalo oko 1500 ljudi. Na putovanju su se našli i neki od najbogatijih ljudi tog vremena, a kasnije je ustanovljeno da je zbog toga način spasavanja bio selektivan – prvo bogati pa siromašni. Tako je iz prve klase preživjelo 62 odsto ljudi, a iz treće svega oko 20 odsto.  Prvi brod koji je stigao u pomoć dva sata kasnije i spasio preživjele bila je Karpatija. 

Putnici sa drugih brodova kažu da su zaleđena tijela danima plutala, a ostaci onih koji su potonuli sa brodom nikada nisu pronađeni. Morske životinje su pojele meso sa kostiju koje su se vremenom razgradile. 

Postoje tvrdnje da je olupina broda pronađena 1982. godine, ali je to objavljeno tek 1895. godine. Zbog mikroba koji nagrizaju čeličnu konstrukciju, procjenjuje se da će do 2030. godine od Titanika ostati samo mrlja na dnu Atlantskog okeana. 

Violina koja se nalazila na Titaniku prodata je na aukciji u Londonu 2013. godine za 1,6 miliona dolara, a putovanje do olupina ovog broda koji se nalazi na dubini od 3784 metra traje sat vremena po cijeni od 60000 dolara. 

Izvor: MojaBijeljina.com (Sandra Simić)

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!