Ove zime nekoliko dana Bijeljina je bila medju najzagadjenijim gradovima u Evropi kao i večeras.
Pokrenuta je rasprava o rešavanju problema zagađenja i to se desava tako godinama, poslije prestanka sezone grijanja rasprava se obustavlja i ništa se ne radi do sledeće sezone grijanja.
Pokušaćemo da nadležne i javnost upoznamo sa dokumentima i aktivnostima koje su rađene u prošlim vremenima, a u cilju smanjenja emisije štetnih gasova i povećanja energetske efikasnosti.
Grad Bijeljina je oktobra mjeseca 2010 godine pristupio ,,Sporazumu gradonačelnika evropskih gradova,, i aktivno se uključio u realizaciju postavljenih ciljeva smanjenja emisije štetnih materija za 20 % do 2020. godine. Ovim sporazumom Grad se opredjelio za održivi razvoj na načelima energetske efikaasnosti, održive gradnje i korištenja obnovljivih izvora energije kroz aktivnosti:
- Provodjenja programa energetske efikasnosti
- Neposredne edukativne aktivnosti i kampanje o načinu povećanja energetske efikasnosti te podizanja svijesti gradjana
- Planiranje razvoja grada u duhu energetsko-ekoloske održivosti
- Podsticanje proizvodnje i koristenja obnovljivih izvora energije
Potpisivanjem ,,Sporazuma gradonacelnika,, Grad Bijeljina se obavezao na izradu, sprovodjenje i praćenje ,,Akcionog plana održivog energetskog razvoja,,.
Akcioni plan o energetskoj održivosti predstavlja strateški i operativni dokument koji definiše sveobuhvatni okvir i ciljeve do 2020 godine,odnosno dokument koji pokazuje kako ce lokalna vlast dostići smanjenje emisije štetnih materija do 2020 godine za 20 %.
Akcioni plan je usvojen na skupstini u oktobru 2011 godine!
Obaveza svih gradova potpisnika ,,Sporazuma gradonacelnika,, je da svake dvije godine nakon usvajanja Akcionog plana pripreme izvještaj o postignutim rezultatima.
Dobro bi bilo da vidimo izvještaje nadležnih službi iz Gradske uprave iz 2014, 2016, 2018 i 2020 godine o postignutim rezultatima i sprovodjenju ,,Sporazuma gradonacelnika,, i smanjenju zagadjenja vazduha na području grada Bijeljina.
Grad Bijeljina je u okviru projekta prekogranične saradnje zajedno sa Opštinom Bogatić i Evropskim centrom za obnovljive izvore Gussing iz Austrije pripremio Plan energetskog razvoja 17. 02. 2014. godine, a na Skupstini grada je taj plan usvojen 07. 08. 2014. godine.
Ovim planom su sagledane sve potrebe Grada Bijeljina za energijom, sagledani su svi resursi Grada Bijeljina i kapacitet obnovljivih izvora energije (potencijal šumskog sektora, poljoprivrede, energije sunca, geotermalne energije i hidro potencijal).
Analizirane su i mogućnosti i mjere ušteda u potrošnji energije.
Dana 07. 08. 2014. godine kad je usvojen Plan energetskog razvoja usvojen je i zaključak da se u periodu do 2020 godine smanji potrosnja uglja, nafte i elektricne energije za grijanje a da se poveća korištenje geotermalne energije, gasa i biomase.
Usvojen je predlog da se do 2020 godine postigne učešće u ukupnim energetskim potrebama grada:
- 40 % energija iz biomase
- 10 % geotermalna energija
- 10 % energije koriscenjem gasa
- 20 % energije od nafte
- 10 % energije koriscenjem uglja
- 10 % elektricne energije
- 4 MW solarne energije
Krajem 2014 godine ,,Institut za gradjevinarstvo Banja Luka je uradio ,,Studiju toplifikacije grada Bijeljina,, i tom studijom je predvidjena izgradnja
-energetski blok 1 ,,SJEVER,, je sačinjen od kogenerativnih modula na zemni gas toplotne snage 3X8,7 MW i jedne geotermalne bušotine dubine 2 500 m
-energetski blok 2 ,,JUG,, je sačinjen od kogenerativnih modula na zemni gas toplotne snage 3X8,7 MW i jedne geotermalne bušotine dubine 2 500 m
-energetski blok 3 ,,ZAPAD,, je sačinjen od toplovodne kotlovnice na biomasu i komunalni neopasni gorivi otpad toplotne snage 2X10 MW i jedne geotermalne busotine dubine 2 500 m.
U 2014 godini uradjena je i studija izvodljivosti rekonstrukcije javnog osvetljenja grada Bijeljina sa okolnim mjestima uz podršku Njemacke organizacije ..GIZ,,.
U 2009 godini je osnovano preduzeće ,,BN-gas,, i zbog birokratskih i administrativnih problema gas nije još uvijek pustan u mrežu a izgradjeno je oko 300 km gasne mreže.
U 2010. godini osnovano je i preduzeće ,,Geoterm,, i ugovor o koncesiji je potpisan 15. 12. 2010 godine za koristenje geotermalne energije, šta se desilo sa ovim preduzećem sa tom koncesijom to niko ne spominje niti koga to interesuje.
Na osnovu sve ove dokumentacije Grad Bijeljina ima priliku da se razvija kao energetski održiva regija i da se riješi zagadjenja, a velika šteta je sto smo izgubili 10 godina, a naša lokalna uprava ništa nije realizovala od odluka koje je sama usvojila.
Izvor: mojabijeljina.com – Petar Simić