Najveći nosioci zdravstene turističke ponude u Republici Srpskoj su banjsko-lječilišni centri i najveći gradovi Srpske.
Što se tiče medicinskog turizma i ponude RS, prema informacijama kojima raspolaže Turistička organizacija Republike Srpske, najveći broj dolazaka u RS bilježi se zbog dentalne, estetske i rekonstruktivne hirurgije, te ortopedije i dijagnostike.
“Banje u Srpskoj poput “Vrućice” u Tesliću, Banje “Kulaši”, Banje “Slatina”, su pogodne za zdravstveni turizam i vrlo konkurentne na stranom tržištu. Kako i kod nas postoji Klaster zdravstvenog turizma Srpske, očekujemo da će se kvalitet i raznovrsnost usluge podići na viši nivo”, rekli su za portal InfoBijeljina iz Turističke organizacije Republike Srpske.
Kako dodaju, domaći gosti su najveći korisnici usluga zdravstvenog turizma u Republici Srpskoj, ali u zadnjih nekoliko godina konstantno se povećava i broj gostiju iz inostranstva, prije svega zbog kvaliteta usluge, ljekovite vode i konkurentnih cijena u odnosu na region.
“Upravo je region taj koji bilježi najveći broj dolazaka poslije domaćih korisnika, a u porastu je broj turista iz Austrije, Njemačke i drugih zapadnoevropskih država. Od ukupnog broja noćenja ostvarenog tokom 2018. godine u Republici Srpskoj, oko 36% je zabilježeno u banjskim mjestima”, navode iz Turističke organizacije RS.
Kada su u pitanju gradovi odnosno opštine koje imaju najrazvijenije kapacitete za zdravstveni turizam prije svega to su renovirani, moderni i opremljeni banjski centri “Banja Vrućica” u Tesliću, Banja Slatina i Banja Laktaši u Laktašima, te Banja Kulaši u Prnjavoru.
“Svakako se i Banja Dvorovi nalazi među vodećima u ovoj turističkoj ponudi nakon izvršenog opremanja i renoviranja dijela kapaciteta i kao jedina u Semberiji sa specifičnom kvalitetom mineralne vode. Preostali banjski centri još uvijek čekaju na renoviranje i modernizaciju koja je neophodna za privlačenje novih gostiju, a posebno inostranih, naviklih na određeni nivo usluge i kvaliteta”, kažu iz Turističke organizacije RS.