Neprestana borba protiv virusa korona i danonoćni rad zaposlenih u bijeljinskoj Bolnici “Sveti vračevi” obilježili su u najvećoj mjeri prošlu godinu, a uporedo su uvođene nove, savremene procedure i prvi put izvedene složene operacije kojima su spaseni životi pacijenata.
Direktor ove zdravstvene ustanove Zlatko Maksimović ističe da, uprkos svim izazovima sa kojima se susreću, spremno nastavljaju dalju borbu protiv “kovida 19”.
– Ponosan sam na požrtvovanost zdravstvenih radnika u ovim teškim vremenima i na moral koji pokazuju uprkos teškim uslovima u kojima rade – istakao je Maksimović.
I za vrijeme praznika predaha za medicinare nije bilo, a rađena su i testiranja na koronu.
– Naša PCR laboratorija, koja dnevno obavlja oko 200 testiranja, radi bez prekida zahvaljujući, prije svega, angažmanu molekularnog biologa iz Beograda Nikole Tanića, koji je za prethodnih šest mjeseci obučio pet mikrobiologa i molekularnih biologa za rad u PCR laboratoriji – rekao je Maksimović.
Uprkos “kovidu”, nedavno je sa 24-časovnim radom počela i angio sala. Formiran je tim sa načelnikom Odjeljenja za interne grane bijeljinske bolnice Aleksandrom Janjičićem na čelu koji je već obavio nekoliko procedura u angio sali.
– Cilj je da od momenta kada se uspostavi prvi medicinski kontakt sa pacijentom sa akutnim infarktom miokarda do dolaska u angio salu ne prođe više od dva sata – rekao je Janjičić navodeći da su kardiovaskularne bolesti vodeći uzrok smrtnosti u svijetu i kod nas.
Janjičić je intervenisao i u “kovid” bolnici.
– Implantirao sam privremeni pejsmejker pacijentkinji sa akutnim infarktom miokarda koja je bila pozitivna na virus korona. Ta intervencija je sa visokim rizikom zbog produženog bliskog kontakta medicinskih radnika i “kovidom” zaraženog pacijenta. Uslovi rada su otežavajući, zaštitna oprema uskraćuje manuelne sposobnosti i uvijek postoji rizik da se osoblje zarazi tokom intervencije, ali to je naš posao i naša odgovornost. Mi smo zadovoljni jer smo ovom intervencijom spasli jedan život, to je sigurno – kaže Janjičić.
Osim toga, krajem prošle godine hirurški tim Bolnice “Sveti vračevi” sa vaskularnim hirurgom Nemanjom Jankovićem na čelu izveo je kompleksan hirurški zahvat kojim je dvadesetčetvorogodišnjem pacijentu spasao ruku, nakon čega je u potpunosti vraćena u funkciju.
– Ovo su rijetke, ali i zahtjevne operacije koje se izvode nakon masivnih povreda sa obilnim krvarenjima, gdje je neophodno izvršiti rekonstrukciju kompletnog tkiva sa krvnim sudovima i nervima. To zahtijeva stručan tim, što mi imamo u našoj ustanovi. Kod ovog pacijenta radilo se o veoma teškoj povredi lijeve podlaktice koja je zahtijevala rekonstrukciju mišića, tetiva, nervnih i vaskularnih struktura – rekao je Janković.
I u drugim oblastima hirurgije urađene su nove procedure. Specijalista ORL Nada Savić uspješno je izvela operaciju urgentne traheotomije koja je omogućila prohodnost već zatvorenih disajnih puteva.
– Ovo stanje se danas veoma rijetko sreće u praksi, posebno je rijetko kod odraslih osoba. Karakteriše ga dramatična klinička slika koja se razvija, te pacijent u zdravstvenu ustanovu dolazi sa malim šansama za preživljavanje, a smrt nastaje zbog opstrukcije disajnih puteva. Traheotomija kod pacijentkinje sa akutnim epiglotitisom je otežana, te su brza i spretna reakcija otorinolaringologa i anesteziologa, kao i naš sinhronizovan rad bili presudni u datim trenucima – objasnila je Savićeva i dodala da je riječ o bakterijskoj infekciji grkljanskog poklopca koja može dovesti do nagle opstrukcije disanja i smrti.
Zasluge
U Bolnici “Sveti vračevi” ponosni su na Orden zastave Republike Srpske sa srebrnim vijencem kojim ih je odlikovala predsjednica RS Željka Cvijanović povodom Dana Republike za izuzetan doprinos u zaštiti stanovništva i očuvanju javnog zdravlja u vrijeme pandemije virusa korona.
U Bijeljinu je početkom godine stigao još jedan dar od predsjednice Srpske koja je zlatnikom darivala dječaka Maksima Markovića, koji je na svijet došao minut nakon ponoći kao prva beba rođena u Srpskoj u ovoj godini.
(GlasSrpske)