У Граду Бијељина тренутно су вирусом корона заражена 183 лица, 23 пацијента у ковид болници имају упалу плућа, а три лица су у тешком стању и прикључена на респиратор или инвазивну механичку потпору, саопштено је на данашњем састанку Градског штаба за ванредне ситуације.
Командант Штаба Мићо Мићић истакао је да су, због погоршане епидемиолошке ситуације, данас предложене нове мјере.
– Градски штаб је предложио да ношење маске буде обавезно и на отвореном простору, уколико није могуће одржавање физичке удаљености од два метра. Међутим, чекамо данашње одлуке Републичког штаба, јер је могуће да они донесу и рестриктивније мјере. У сваком случају, све њихове одлуке, уколико буду и репресивније од наших, усвојићемо и спроводити – нагласио је Мићић.
Према његовим ријечима, припадници Комуналне полиције и Полицијске управе Бијељина посебно ће контролисати лица која не поштују рјешења о изолацији, него се крећу у јавности и тако угрожавају друге људе.
– Појединци се понашају неодговорно и зато је данас на сједници Штаба разматрана могућност поновног увођења карантина за особе које су позитивне на вирус корона. Позивамо све грађане којима је одређена изолација од 14 дана да се придржавају ове мјере и да не угрожавају туђе животе. Један од закључака је да се уради анализа из којих мјеста долазе заражена лица, како би била утврђена жаришта, а посебно упозоравамо младе да се пазе и поштују мјере, јер је све већи број њихових вршњака у болници – каже Мићић.
Он је упозорио да ће угоститељски објекти који буду прекршили прописане мјере заштите више од два пута, бити затворени.
– Такви локали биће затворени на 15 дана у складу са законом. Осим тога, остаје на снази забрана извођења музике уживо. Комунална полиција има довољно људства, можемо и повећати број, али најважније је да грађани схвате да су они ти који могу да побиједе вирус, уз стриктно поштовање мјера – додао је Мићић.
Вршилац дужности директора Болнице „Свети Врачеви“ Златко Максимовић навео је да је ситуација у овој установи изузетно тешка и да је 70 одсто капацитета ковид болнице попуњено.
– Сваки дан је све теже. Већина пацијената која има упалу плућа има тежу клинички слику. Јуче је преминуо пацијент средње животне доби. Седамнаест пацијената је на стандардној кисеоничкој потпори, а укупно је 27 лица на лијечењу. Данас смо на Штабу покренули питање проширења капацитета ковид болнице и надам се да ћемо убрзо почети да рјешавамо новонастале проблеме – каже Максимовић.
Он је истакао да су данас у посјети бијељинској Болници доктори Антонија Верхас и Пеђа Ковачевић из Универзитетског клиничког центра у Бањалуци, који ће сагледати тренутну ситуацију и дати мишљење о даљим поступањима запослених.
– У међувремену смо упутили допис свим градским и општинским штабовима који гравитирају бијељинској Болници – Угљевик, Лопаре, Жабар, Пелагићево, да поштују првенствено постојеће мјере Републичког штаба за ванредне ситуације, али и да размотре увођење нових мјера – поручио је Максимовић, додајући да би у наредном периоду у бијељинску пи-си-ар лабораторију за очитавање резултата тестова на ковид-19 требало да стигну стручњаци из Београда.
Инфектолог у Болници „Свети Врачеви“ Александра Радојчић замолила је грађане да озбиљно схвате ситуацију у вези са вирусом корона јер је вирус очигледно мутирао и изазива много тежу клиничку слику него током почетка године.
– У марту, априлу и мају вирус је деловао блаже него сада. Данас, нажалост, у року од једног дана можете да добијете обострану упалу плућа, за три дана да се нађете у болници, а већ сутрадан да вам се лекари боре за живот. Зато позивам све да схвате вирус озбиљно и да спроводе мере личне заштите. У супротном, нећемо моћи да помогнемо свима који буду у тешком стању – упозорила је Радојчићева.