Након попуштања рестриктивних мјера уведених због појаве вируса корона, послодавци из области угоститељства и туризма суочени су са драстичним падом прихода.
У односу на прва два мјесеца ове године, приходи кафана и ресторана брзе хране пали су за 30 одсто, већих ресторана око 50 одсто, а хотела и туристичких агенција преко 90 одсто. Уколико се садашња ситуација настави и у наредним мјесцима, послодавци из области угоститељства и турзима, биће принуђени да отпусте дио од 15.000 радника који директно раде у угоститељству и туризму у Републици Српској.
Треба нагласити да због вируса корона поједини дијелови угоститељства као што су ноћни клубови и свадбени салони још увијек не раде.
Свјесни епидемиолошке, и укупне ситуације у друштву и економији Републике Српске, Удружење послодаваца туризма и угоститељства ХОРЕЦА РС предлаже Влади Републике Српске и свим надлежним институцијама мјере које ће, сигурни смо помоћи и спасити ову привредну грану.
Предлажемо:
1. Измјену Закона о доприносима Републике Српске по хитном поступку на начин да се поред запослених у области производње текстила, коже и производа од коже, додају и запослени у области туризма и угоститељства, у складу са класификацијом дјелатности Републике Српске, на период од најмање 12 мјесеци почев од 01.08.2020. године.
2. Да Савјет министара Босне и Херцеговине донесе одлуку и отвори границу за стране туристе и пословне људе из региона и Европске уније, који би били дужни поштовати препоруке и епидемиолошке мјере прописане од надлежних институција.
3. Измјену Закључак о регулисанњу радног времена угоститељских објеката бр. 38-3/20 на начин да се продужи радно вријеме радним даном до 24.00, а викендом до 01.00 часова, уз обавезно поштовање мјера за превенцију вируса корона
4. Хитно смањење цијена и промјену тарифних група кад је у питању електрична енергија на начин да се субјекти са већом потрошњом електричне енергије пребаце у ниже тарифне групе за обрачун цијена струје, а да се ресторанима и кафићима цијена струје обрачунава као за домаћинства на период од минимум 12 мјесеци.
5. Хитно изналажење рјешења да се обештете и субвенционирају ноћни клубови и свадбени салони којима је још увијек забрањен рад.
6. Позивамо све инспекцијске органе да врше редовну контролу примјене прописаних мјера и радног времена без изузетака, а власнике свих угоститељских објеката да се стриктно придржавају свих мјера како се не би довели у ситуацију поновног затварања објеката.
7. Омогућавање већим ресторанима пријем већег броја особа поштујући прописане мјере за дистанцирање и све остале мјере које се односе на запослене и госте (тренутно прописано 50 особа).
8. Обуставу наплате свих локалних такси од странелокалних заједница за 2020 годину (таксу на заузеће јавних површина -љетне баште и паркинга, таксу за истицање назива фирме и реклама, градску и општинску комуналну таксу и остале таксе),
9. Изналажење могућности додатних ваучера запунољетне грађане од стране локлсних заједница који би се трошили у локалним заједницама у свим угоститељским објектима а не само у смјештајним,
10. Маркетиншку кампању у РС и регији по узору на „Купујмо домаће“ која би довела туристе у РС а што би посљедично довело и до веће потрошње домаћих производа па би корист имале и друге пратеће привредне гране.
Овим путем апелујемо на све послодавце из области туризма и угоститељства као и запослене раднике да се стриктно придржавају прописаних мјера како би од Републике Српске и Босне и Херцеговине створили епидемиолошки безбједно подручје, што би, сигурни смо, довело до ублажавања мјера и доласка већег броја туриста.
Досадашња сарадња са Министарством трговине и туризма Републике Спрске, Институтом за јавно здравље Републике Српске, Унијом удружења послодаваца Републике Српске и Привредном комором Републике Српске дала је резултате у дијелу мјера за побољшање услова пословања и сигурни смо, да само заједно можемо доћи до рјешења која ће омогућити угоститељству и туризму да опстане и развија се на добробит свих.