Viktor Olšavski, šef kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, govorio je mjerama zaštite od širenja virusa, te preporukama o eventualnom ukidanju ili popuštanju nekih mjera. On je rekao da SZO prati pandemijsku situaciju u cijelom svijetu, te ocijenio da su mjere u RS efikasne.
– Uvedene mjere u RS su efikasne, nema velikog broja slučajeva što je jako dobro za zdravstveni sistem. Već razgovaramo sa ministrom Alenom Šeranićem, o daljim koracima i razmatramo tri scenarija: prekid prenošenja virusa sa čovjeka na čovjeka, talase ponavljanja širenja virusa, ili kontinuirana epidemija niskog intenziteta. Smatramo da je drugi scnario najvjerovatniji – rekao je Olšavski.
Potrebno je, dodaje on, vidjeti kako održati i stopu imunizacije, te napomenuo da cijeli svijet sad vidi koliko je vakcinacija bitna, jer svi isčekujemo vakcinu protiv korona virusa.
Foto: Vlada RS
-Kada su u pitanju vakcine, u toku je veliki značajan eksperiment. Posmatraju se četiri kandidata, a SZO je u ulozi koordinatora. Već su u toku predklinički ogledi. Nadam se da će vakcina za novi korona virus stići za godinu dana, iako je najčešće potrebno tri do četiri godine da se jedna vakcina razvije – rekao je Olšavski.
Olšavski je posebno istakao kvalittnu saradnju Svjetske zdravstvene orgaizacije i zdravstvenog sistema u Srpskoj.
– Podrška koju SZO daje u ovoj situaciji Ministarstvu zdravlja RS i Insititutu za javno zdravstvo RS je značajna, ali je i dvosmjerna, jer i SZO uči iz vaših iskustava. Ponosan sam na projekat saradnje sa američke Klinike Mejo i UKC RS, odnosno doktora Peđe Kovačevića. Utvrđeno je da je smanjena smrtnost za 20 odsto i UKC RS nastavlja saradnju na polju liječenja od korona virusa – rekao je Olšavski i pojasnio da se i u ovom projektu radi o onlajn kontaktima, što je s obzirom na situaciju i razumljivo.
Srpskoj 5.000 testova na poklon
Šef kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, Viktor Olašovski, rekao je danas da je u Banjaluku stiglo 5.000 testova za korona virus. Polovina tih testova su donacija Svjetske zdravstvene organizacije, a polovina donacija USAID i američke Mejo klinike.
Kada su u pitanju rezulatati testiranja na virus korona, Olšavski je rekao da postoje diskusije na međunarodnom nivou. SZO još prikuplja podatake kako bi se utvrdilo koji bi serološki testovi dali najtačnije rezultate.