ПАКЕТИ ЗА МАЛЕ ПОЉОПРИВРЕДНЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ

Епидемиолошка ситуација и ванредне околности изазване опасношћу од вируса корона били су повод да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, у сарадњи са Градском управом Града Бијељина,  обезбиједи пакете помоћи малим пољопривредним произвођачима са подручја Семберије.

Подјела пакета је почела 13. априла, а 539 подијељених пакета појединачне вриједности од око 250 конвертибилних марака за баште површине око 500 м² садрже сјемена десет врста различитог поврћа, расад, три врсте минералног ђубрива и прскалицу.

– Град је Министарству пружио техничку помоћ приликом избора корисника помоћи. Пољопривредни произвођачи који су се пријавили на позив, а нису остварили право на овај пакет помоћи неће бити оштећени јер ће Град финансирати набавку истих пакета и за њих.  На ванредној сједници Градске скупштине, која ће бити одржана у четвртак, 16. априла, планирано је да се ребалансом градског буџета увећа буџет Аграрног фонда Града Бијељина за 500.000 КМ. Умјесто досадашњих милион и стотину хиљада КМ, ове године ће 1.600.000 КМ бити искоришћено за помоћ људима који производе храну јер је њихова дјелатност најбитнија за будућност – најавио је градоначелник Бијељине Мићо Мићић.

Током подјеле пакета у Бијељини представник ресорног министарства Зоран Малетић нагласио је да ће око 9000 пакета, чија је вриједност преко два милиона КМ, бити подјељено у цијелој Републици Српској.

– Ова активност је помоћ ситним пољопривредним произвођачима да могу засијати баште, а на регији Бијељине биће подијељено укупно 1700 пакета. У нередном периоду Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде ће почети и подјелу сјемена соје, чију набавку ће финансирати у износу од 50 одсто, док ће другу половину трошкова набавке сјемена финансирати сами пољопривредни произвођачи – најавио је Малетић.

Он је нагласио да Република Српска има довољне количине пшенице, меса и млијечних производа, односно да су залихе сировина и готових производа оптималне, као и да се количине провјеравају два пута недељно код произвођача.

Директор Јединице за координацију пољопривредних пројеката Стефан Митровић је подсјетио да су средства за пакете помоћи малим пољопривредним произвођачима  обезбијеђена од Међународног фонда за пољопривредни развој /ИФАД/.

– Пакети за мале пољопривредне произвођаче су обезбијеђени као одговор ИФАД-а на захтјев за помоћ који им је упутила Јединица за координацију пољопривредних пројеката. Захтјев смо упутили с циљем да помогнемо ситним произвођачима у ванредној ситуацији изазваној вирусом корона, а садржај пакета креирали смо заједно са ИФАД-ом – појаснио је Митровић.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!