Juče je u Velikoj Sali Skupštine Grada Bijeljina Udruženje građana „Otaharin“ održalo Konferenciju „Zajedno za bolji položaj žena i djevojčica Romkinja“ u okviru Projekta „Prihvatanje rodne ravnopravnosti za bolju perspektivu djevojčica i žena Romkinja“.
„Kroz naš dugogodišnji rad, ovom Konferencijom obilježavamo 15 godina rada Udruženja građana „Otaharin“. Uočili smo da su žene i djevojčice Romkinje možda i najviše marginalizovane, diskriminisane i izložene nasilju i raznim oblicima pritisaka. Kroz ovaj projekat promovisanja standarda rodne ravnopravnosti, trudimo se da kroz razne aktivnosti osvijestimo građane da nasilje nad ženama i rodna ravnopravnost nisu samo pitanje žena koje su ugrožene nasiljem“, rekla je Bojana Jovanović, programski direktor Udruženja građana „Otaharin“.
Ona je istakla da svi građani treba da pokažu društvenu odgovornost, da se trude da prihvate standarde nulte tolerancije prema nasilju i da prihvate da je rodna ravnopravnost ono što vodi naše društvo prema boljem sutra.
„Samo ako smo svi zadovoljni, ako su nam prava i potrebe svima omogućene, možemo da živimo u boljem i perspektivnijem društvu. Kanadska inicijativa podržava naše aktivnosti dugi niz godina, a podržala je i ovaj projekat. Fokusirani su na problematiku rodne ravnopravnosti, razumiju problematiku na lokalnom nivou i podržavaju akcije koje organizacija provodi na lokalnom nivou“, objasnila je Jovanovićeva.
Gost Konferencije je bila direktor „Gender centra“ Republike Srpske Mirjana Lukač, koja je govorila na temu mehanizama za zaštitu od rodno zasnovanog nasilja.
„Nedavno smo imali jedan zajednički sastanak u Banjaluci na kom smo dogovorili saradnju u budućnosti. „Gender centar“ između ostalog prati i temu rodno zasnovanog nasilja, koje uključuje i porodično nasilje i nasilje nad ženama. Uključena je i grupa ljudi poput Romkinja i Roma u RS koji imaju specifične probleme u odnosu na ostale građane – suočavaju se sa diskriminacijom“, rekla je Lukač i dodala da smatra da je Udruženje građana „Otaharin“ jedno od najaktivnijih nevladinih organizacija generalno u BiH.
Zamjenik Ombudsmana za djecu RS Jovanka Vuković je na Konferenciji pričala o problematici dječijih brakova.
„Tokom ove Konferencije, pokušala sam da predstavim koja su to najčešća kršenja prava djece koja ulaze u maloljetničke bračne zajednice i šta je to što bismo mi kao društvo mogli da učinimo i da popravimo postojeće stanje. Vrlo često postoji zabluda da samo djevojčice romske populacije ulaze rano u bračne ili vanbračne zajednice, međutim, mi imamo takve primjere i iz ostalih zajednica, bez obzira na etničku pripadnost. Odgovornost je na onima koji stupaju u vezu sa maloljetnim licima, ali i na onima koji daju saglasnost za to, odnosno roditeljima i jako je bitno da institucije reaguju na pravilan način i da to mediji isprate“, rekla je Vuković.
Dešavanja u Bijeljini