Pred vjerske, novogodišnje i druge praznike učestala je nabavka i preprodaja petardi i drugih pirotehničkih sredstava.
Petarde nisu igračke, a njihova nekontrolisana i nepažljiva upotreba može da uzrokuje neželjene posljedice, upozoravaju iz policije. Kako bi djeci i omladini ukazali na zloupotrebu pirotehničkih sredstava i opasnost koju ona mogu da izazovu organizovali su predavanja u bijeljinskim osnovnim školama.
U narednom periodu neće, najavljuju, tolerisati paljenje pirotehnike na javnom mjestu. Čime se narušava javni red i mir i uznemiravaju građani.
Pomoćnik komandira Policijske stanice Bijeljina 1 Nebojša Pavlović podsjeća da za nedozvoljenu upotrebu pirotehničkih sredstava na javnim mjestima kazna iznosi od 300 do 900 KM.
To se prije svega odnosi na ulice, gradske trgove, fudbalske stadione, sportska borilišta, škole i ostala javna mjesta gdje se okuplja veći broj ljudi – kaže Pavlović.Petardama i vatrometima najviše se raduju najmlađi. Ohrabruje da znaju i da prilikom njihove upotrebe moraju biti oprezni.
– Petarde su veoma opasne. Znam neke moje drugare koji to rade, ali ja nikada nisam bacala petarde. Tako možeš lako da povrijediš sebe, ali i druge – kaže učenica drugog razreda OŠ “Knez Ivo od Semberije” Milica Sarić.
Dr Anđelka Spasojević iz bijeljinskog Doma zdravlja apeluje na roditelje da ne dozvole da se dječiji smijeh pretvori u plač.
Najčešće povrede su opekotine različitog stepena i intenziteta, zatim razderotine kože, potkožnog tkiva, mišića, sa otrgnućima dijelova ili čitavih prstiju. U 70 odsto slučajeva su to povrede ruku, prstiju, šake. A mogu da budu povrijeđene podlaktice, lice, brada, usta, nos i oči – upozorava ona.
Prodaja
Iz policije upozoravaju da je prodaja pirotehnike dozvoljena samo u prodavnicama oružja i municije ili prodavnicama pirotehničkih proizvoda, a mogu ih kupiti samo punoljetne osobe.
Policija će do kraja januara aktivno sprovoditi i pojačane kontrole kako bi se spriječila neovlašćena prodaja i upotreba pirotehničkih sredstava.