Svinjogojci žele da se ukine vakcinacija protiv svinjske kuge

Vakcinaciju protiv klasične kuge svinja u BiH treba ukinuti, po ugledu na zemlje okruženja i Evropske unije. Među posljednjima koja je to učinila prije nekoliko dana je i susjedna Srbija.

Ovaj stav u Srpskoj zastupaju svinjogojci, kao i resorno ministarstvo, iz razloga što ova mjera u pitanje može dovesti izvoz i opstanak domaće proizvodnje. Odluku od koje zavisi budućnost domaćeg svinjogojstva treba zajedno da donesu entitetske i državne institucije.

U Srpskoj nema klasične kuge svinja. Vakcinacija protiv ove zarazne bolesti, koja se sprovodi 15 godina, dala je rezultate. Posljednji put klasična kuga svinja registrovana je 2006. godine, što je dovoljan razlog da Republika Srpska, kao i BiH, krene putem EU i zemalja okruženja koje ukidaju vakcinaciju. Predsjednik Upravnog odbora svinjogojaca RS Slobodan Petrić kaže da bi to mnogo značilo za domaće farmere.

– Bilo bi nam otvoreno tržište Makedonije, Crne Gore, a u naredne tri godine, nakon prekida vakcinacije, mogli bi izvoziti meso i u neke zemlje EU – kaže Petrić. On naglašava da zbog obavezne vakcinacije životinja domaći farmeri nisu mogli da izvoze svinjsko meso u zemlje EU, zbog čega nisu mogli da budu ravnopravni u tržišnoj borbi.

– Nama je problem bio to što smo otvoreni za uvoz svega onoga što Evropskoj uniji nije trebalo, a zatvoreni da izvezemo svoje proizvode. Bukvalno smo prinuđeni da kvalitetne proizvode, koje imamo, prodajemo po cijeni industrije. Ne možemo da ih plasiramo na tržište gdje se cijeni kvalitet i gdje bi i naše zarade bile daleko veće – kaže Petrić. Vakcinaciju protiv ove zarazne bolesti, koja sa životinja ne prelazi na ljude, EU je zabranila još 1990. godine, Makedonija takođe, a Srbija je ukinula 15. decembra ove godine.

Ako BiH zadrži vakcinaciju, domaći uzagajivači neće imati gdje da plasiraju tržišne viškove, upozorava i veterinar i uzgajivač svinja Stevica Marković. On naglašava da je limitirajući faktor izvoz. – Vakcinisane životinje ne možemo izvesti. Čak EU ne dozvoljava ni transport vakcinisanih životinja ni mesa preko njene teritorije.

Dozvoljava samo izvoz termički obrađenog mesa. Činjenica je da nemamo mnogo svinja za izvoz. Mogli bismo izvoziti oko 30 odsto od ukupne proizvodnje, ali postoji period tokom godine kada imamo viškove. To je od polovine decembra do marta, kada je neophodno izvesti tržišne viškove. Ovom mjerom bismo u budućnosti mogli da planiramo proširenje proizvodnje i sigurnije tržište – kaže Marković.

Za vakcinaciju protiv klasične kuge svinja Republika Srpska godišnje izdvoji milion maraka. Ovaj novac, smatraju svinjogojci, mogla bi se u sektoru veterinarstva usmjeriti na sprečavanje drugih bolesti, koje su se pojavile tokom posljednjih 20 godina.

Prioritet zdrava trgovina

Pomoćnik ministra poljoprivrede Dragan Knežević smatra da je prioritet zdrava, ispravna i funkcionalna trgovina i u tom smislu se moraju ispoštovati standardi i norme. – Republika Srpska ne može sama donijeti ovu odluku i moraće se usaglasiti s partnerima u Federaciji BiH, entitetima i Kancelarijom za veterinarstvo, jer bi to bila mjera koja bi se donijela za teritoriju cijele BiH – naglašava Knežević.

Izvor: Srpskainfo.com

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!