Polovina lijekova koji se kupuju preko interneta su falsifikovani i potencijalno toksični, upozoravaju stručnjaci.
Količina i vrsta lijekova na crnom tržištu (internet, prodaja preko oglasa…) mijenja se iz godine u godinu, ali je uvijek u porastu. Na internetu postoje hiljade stranica koje prodaju lijekove i “čudotvorne” tretmane koji liječe sve bolesti.
Tijana Spasojević – Došen iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva ističe za Avaz da u apotekama BiH nije dozvoljena prodaja lijekova koji stižu s interneta niti se lijekovi smiju kupovati preko interneta.
– Nakon pozitivnog nalaza o kontroli kvaliteta mi stavljamo lijek u promet – naglasila je Spasojević-Došen.
Ali, kupovina na internetu nije zakonski uređena pa se kupuju lijekovi neutvrđenog sastava i neprovjerenog kvaliteta.
– Fizička lica i nelicencirane ustanove ne mogu se baviti prometom lijekova. To je nelegalno. Najčešće se falsifikuju tzv. life style lijekovi (lijekovi za liječenje erektilne disfunkcije, za mršavljenje, anabolici). I kod nas, baš kao i u drugim državama, kupuju se i falsifikovani antibiotici, vakcine, citostatici – pojašnjava Spasojević-Došen.
Prijavljeni slučajevi
Porodice oboljelih često, u potrazi za spasom, kupuju čudesne prahove, otopine, sokove, tablete.
Alma Melić, farmaceutkinja iz “Apoteka Sarajevo”, rekla je da je takva kupovina rizična, opasna i nepouzdana.
– Nelegalnom kupovinom putem interneta ili putem drugih nelegalnih izvora građani se upuštaju u avanturu s falsifikovanim lijekovima, koji su često opasni po život ili nedjelotvorni – rekla je Melićeva.
Stevanović: Država se treba pobrinuti
Ugledni sarajevski internista Dragan Stevanović smatra da se radi o ozbiljnom problemu te da bi se država trebala za to pobrinuti.
– Sve što nije dobilo odobrenje Agencije za lijekove je sumnjivo i opasno – ističe dr. Stevanović.