Republika Srpska treba da ponovo dobije grb, bez kojeg je ostala 2008. godine, a put ka tome je najavljena inicijativa za izmjene ili usvajanje novog Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni za koju u Narodnoj skupštini treba da bude obezbijeđena dvotrećinska većina.
Istakli su to juče za “Glas Srpske” pravni stručnjaci u Republici Srpskoj, reagujući na inicijativu koju će pripremiti Ujedinjena Srpska.
“Glas Srpske” je objavio da će ta parlamentarna stranka u RS pokrenuti u Narodnoj skupštini inicijativu kako bi Srpska ponovo dobila grb bez koga je ostala prije više od deset godina kada je Ustavni sud Srpske uvažio veto Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda, osporio zakon i donio presudu da je neustavan grb RS.
Profesor ustavnog prava Mile Dmičić je istakao da državna obilježja – zastava, grb i himna, sa državnim praznicima, predstavljaju narodonosne i nacionalne simbole. Obilježja u BiH, kazao je, odražavaju postojanje dva entiteta, tri naroda i ostalih zbog čega treba voditi računa da entiteti, kao državotvorne jedinice, imaju pravo da samostalno uređuju svoja obilježja, vodeći računa o karakteru BiH, postojanju tri državotvorna naroda i o identitetu svakog od tih nacionalnih kolektiviteta.
– Prvobitno je, prema ustavnom zakonu o zastavi, grbu i himni Republike Srpske bio određen grb Republike Srpske – grb Nemanjića te himna Bože pravde. Kasnije je, kao prelazno rješenje usvojen amblem, i rečeno da će ostati sve dok ne bude usvojen novi grb Republike Srpske. Posebno je važno istaći da je Ustavom Republike Srpske utvrđeno da Republika ima zastavu, grb i himnu i da se njihov izgled uređuje ustavnim zakonom. Za donošenje ustavnog zakona potrebna je dvotrećinska skupštinska većina, o čemu posebno treba voditi računa kada se ovakve inicijative podnose skupštini na usvajanje. Nama je bitno da u kontekstu državnosti i ustavnosti BiH očuvamo državnost i ustavnost Republike Srpske – rekao je Dmičić.
Pravnik Vitomir Popović ocijenio je da je krajnje vrijeme da se pristupi izmjenama zakona o grbu, himni i zastavi Republike Srpske, odnosno da se, kako je rekao, vrati grb Nemanjića iz davnih vremena i koji “nikome nije ni mogao da smeta”.
– I Hrvati i Muslimani imaju nacionalna obilježja i nema potreba da neko nekome osporava ono što predstavlja dio nacionalnog ega. Nadam se da ćemo imati potrebnu većinu i da više neće biti pokretanja vitalnog interesa – rekao je Popović.
Klub Bošnjaka je veto nakon što je Narodna skupština RS 15. jula 2008. godine usvojila pomenuti ustavni zakon. Prema tom zakonu, grb Srpske činio je crveni štit sa srebrnim dvoglavim orlom koji su pridržavala dva propeta crvena lava, od kojih je desni krunisan zatvorenom kraljevskom krunom sa pet poluarkusa, a lijevi otvorenom kraljevskom krunom sa tri ljiljana.
Međutim, Ustavni sud RS u decembru 2008. godine taj grb je proglasio neustavnim uz obrazloženje da ne sadrži nijedno obilježje bošnjačkog naroda. Od tada je umjesto grba u upotrebi amblem Republike Srpske koji je usvojen kao privremeno rješenje u junu 2007. godine zato što je stari grb RS koji je činio dvoglavi orao sa četiri ocila, Ustavni sud BiH proglasio neustavnim 31. marta 2006. godine.
Politički stavovi
Da je došlo vrijeme za promjene, smatraju i u SNSD-u, odakle poručuju da će razgovarati o tome sa koalicionim partnerima, dok su iz DNS-a istakli da treba pokrenuti pitanje svih spornih odluka kojima su oduzimane nadležnosti RS. U SDS-u su kazali da nisu sigurni da je moguće vratiti stari grb, a nisu sigurni u iskrene namjere zagovornika te inicijative.