Za prvih mjesec dana rada presretači su zabilježili 1.300 prekršaja u saobraćaju. Matematički gledano, to je u prosjeku 41 prekršaj dnevno.
Najviše posla imali su na području Banjaluke, Gradiške i Prijedora, mada je rekord napravljen u Bijeljini gdje je nesavjesni vozač nagazio na gas pa je na dionici gdje je ograničenje 50 dogurao do 107 kilometara na čas, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
– Od ukupnog broja evidentiranih prekršaja, u direktrnoj kontroli izdavanjem prekršajnih naloga, sankcionisano je 445 učesnika, a za ostale evidentirane prekršaje prekoračenja brzine izvršiće se naknadna obrada i sankcionisanje prekršioca – saopštili su iz Policije Republike Srpske.
Činjenica da se presretač na prvi pogled ne razlikuje od bilo kojeg drugog automobila i da vozače neće “spasiti” blicanje ili dojava da je kontrola u blizini, utiču na svijest onih za volanom da kontrolišu gas, kažu stručnjaci.
– Kada su u pitanju stacionarni radari oni djeluju samo na odrećenoj tački, odnosno na određenom potezu i tu oni ispunjavaju svoju funkciju, dok mnogo veću funkciju u promjeni svijesti građana ostvaruju mobilni radari, odnosno presretači jer se ne zna gdje će se oni naći na saobraćajnici – istakao je Milan Tešić, rukovodilac Odsjeka za puteve, vozila i vozače u agenciji za bezbjednost saobraćaja.
Iako se mnogi građani sa presretačima nisu susreli, još uvijek, kažu da je njihov posao itekako koristan.
SrpskaInfo