Šljiva iz podmajevičkog kraja i ove godine na evropskom tržištu.
Procjenjuje se da će biti izvezeno oko 2.000 tona ovogodišnjeg roda. Dobar rod i kvalitet konzumne plave šljive, sorte “čačanka ljepotica”, osiguravaju i plasman po dobroj cijeni – uglavnom u Njemačku i Austriju.
Voćari se nadaju dobroj zaradi, jer su ih ove godine zaobišli i mraz i grad – samo još da ih vrijeme posluži da oberu ovogodišnji rod i predaju ga otkupljivačima. Podmajevičkim voćarima dobit će donijeti bogat rod “čačanske ljepotice”. Prinos se kreće od 35 pa do čak 45 tona po hektaru,a otkupna cijena je 80 pfeniga po kilogramu. – Prošle godine cijena je bila oko 70-80 pfeniga i na kraju pala na 50. Sad se nadam da će ostati 80 pfeniga – kaže Drago Golubović iz Tutnjevca. – Ove godine šljiva je lijepo rodila. Ima oko 5-6 vagona. Sve je ostalo, nije je zakačila nioluja.
Ovi hladnjačari su obećali da će je otkupiti zato što je kvalitetna. Zaštićena je protiv truleži, protiv crva – priča Dragan Gavrić. Voćnjaci se “lome” od roda, ali problem je pronaći sezonske radnike da ga oberu. – Omladina nam pobježe, nema nigdje nikog. Ostao stari narod,neće imati ko ni raditi – žali se Luka Šešlić. Dnevnica je od 40 do 50 maraka, a među sezoncima ima i fakultetski obrazovanih koji nisu željeli pred kameru.
Ova godina bila je nepovoljna za voćare u okruženju, što je majevičkoj šljivi širom otvorilo vrata zapadnoevropskog tržišta. Otkupljivač Milo Stojić ističe daplanira otkupitihiljadu tona i dasve idena njemačko tržište -Nije ekstra kvalitet ove godine, ali je zadovoljavajući za siguran plasman – dodaje Stojić.
– Ova sedmica nam je najudarnija i ove sedmice će većinašljivebiti riješenai plasirana – navodi otkupljivač Darko Milošević. U rodnim godinama u ugljevičkim voćnjacima ubere se oko 5.000 tona šljive. Rod lošijeg kvaliteta završiće kao i obično u kazanu – u čuvenoj majevičkoj rakiji koja takođe ima kupce van naših granica.
Izvor: RTRS