U JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina danas je prvi put uspješno primjenjena metoda laserskog razbijanja kamena u bubregu fleksibilnim ureterorenoskopom kod pet pacijenata. Uvođenje nove urološke metode operativnog liječenja kalkuloza omogućeno je zahvaljujući nabavci nove opreme i višegodišnjoj edukaciji naših ljekara od strane stručnjaka za kalkuloze sa Vojnomedicinske akdemije iz Beograda prim. dr Mirka Jovanovića.
„Nabavkom fleksibilnog ureterorenoskopa od danas smo počeli da radimo narodski rečeno lupanje kamena u bubregu laserom, bez reza, odnosno endoskopskom metodom. Želim da se zahvalim profesoru Mirku na saradnji koju imamo od ranije. On je jedan od najvećih stručnjaka za kalkuloze odnosno za kamenje u mokraćnim kanalima tako da imamo čast da je stalni konsultant u našoj bolnici.
Takođe, moram da pohvalim i tim naših urologa sa dr LJubinkom Petkovićem i dr Draganom Živanovićem koji su prepoznali potrebu za ovakvom vrstom liječenja i za uvođenjem ove procedure u našoj ustanovi. Naravno, zahvaljujem se i timu anesteziologa koji je danas vođen od strane dr Olje Dabić, načelnicom anestezije i ostalima“, rekao je na pres konferenciji prim. dr Mikajlo Lazić, v.d. direktora bijeljinske bolnice.
Prim. dr Mirko Jovanović, načelnik Centra za transplantaciju organa VMA Beograd istakao je da su kalkuloze u urinarnom traktu danas izuzetno zastupljene na našim prostorima, te da veliki broj pacijenata iz Semberije dolazi na Vojno medicinsku akademiju upravo zbog fleksibilne ureterorenoskopije.
„Drago mi je da je ovde nabavljena oprema koja je neophodna u današnjoj savremenoj medicini za uspešno lečenje pacijenata i uroloških i onih koji boluju od kalkuloze mokraćnih puteva. Danas smo izveli prvi put operaciju digitalnim fleksibilnim instrumentom gde je moguće ući u svaki prostor, svaku čašicu, svaki deo unutrašnjosti bubrega i doći do svakog kamena i razbiti ga laserom. Ako je kamen mekan, kamen se razbije u prah, ako je tvrđi u sitne fragmente. Uspešnost procedure po svetskim statistikama je 93%. Pacijenti imaju veliki benefit, jer sama intervencija kraće traje i pacijenti brže odlaze kući“, rekao je dr Jovanović, dodavši da bolnica u Bijeljini raspolaže jednim od najsavremenijih lasera za tretman kamena.
Šef Odsjeka za urologiju u bijeljinskoj bolnici dr LJubinko Petković je istakao je da je Bijeljinska bolnica jedina ustanova u Republici Srpskoj koja na nivou sekundarne zdravstvene zaštite primjenjuje ovu proceduru.
„Ponosan sam što smo naš dvogodišnji rad zaokružili nabavkom fleksibilnog ureterorenoskopa koji nam omogućava da izvodimo ovu proceduru, čime kompletiramo jednu lijepu priču koju u našim kapacitetima možemo da sprovodimo na korist ne samo građana Bijeljine već i svih građana sembersko – majevičke regije i regije Birča koje gravitiraju prema našoj bolnici. Do sada smo ove pacijente upućivali u UKC Banjaluka“, izjavio je dr LJubinko Petković, načelnik Odsjeka za urologiju bijeljinske bolnice.
Operativni tim, pored urologa, prim. dr Mirka Jovanovića, dr LJubinka Petkovića i dr Dragana Živanovića, činili su i dr Marko Ikonić, anesteziolozi dr Olja Dabić i dr Boris Jovanović, anestetičar Dejan Pantić, i instrumentari: Tijana Erak, Božana Cvijetinović, Bobana Vasić i Ana Macanović.