Povodom zabrinjavajuće malog broja studenata koji upisuju fakultete prirodnih nauka, danas je na Pedagoškom fakultetu u Bijeljini, upravo u svrhu promocije ovih naučnih disciplina, ali i druženja studenata i srednjoškolaca, otvorena međunarodna naučna konferencija “Uzbudljivi svijet fizike”.
Naučnu konferenciju, prvu ovakve vrste u Republici Srpskooj i BiH, u saradnji sa studentima fakulteta u Bijeljini, organizoovalo je Naučno društvo “Vladimir Prelog”, a na samom događaju, koji će trajati 6 dana, učestvuje preko 70 osnovaca, srednjoškolaca i studenata, i oko 30 predavača sa Fizičkog i Matematičkog fakulteta u Beogradu, te PMF-a iz Sarajeva i Zagreba.
“Mi želimo da djeci pokažemo fiziku na totalno drugačiji način, mimo onoga što uče u školskim klupama. Upravo zato će već prvog dana imati predavanja iz matematike, na kojima će steći znanja, koja će narednih 6 dana koristiti na predavanjima iz fizike. Svakoga dana će imati priliku da izvode eksperimente, sa kojima se inače veoma malo susreću tokom osnovnog i srednjeg obrazovanja.
Dali smo priliku prvenstveno osnovcima, ali i ostalim učesnicima, da prilikom prijave kandiduju njima interesantne teme, koje će kasnije prezentovati svojim vršnjacima”, rekla je Tatjana Novaković, projektni koordinator Naučne konferencije “Uzbudljivi svijet fizike”
Ova konferencija ima za cilj da kroz kombinaciju akademskog, društvenog i popularizacionog sadržaja, predstavi mladima širok spektar i veliki potencijal bavljenja fizikom, kažu organizatori.
“Ovo je prilika da mladi ljudi vide praktičnu primjenu fizike. Prilika da se upoznaju sa onim što fizika može da bude. Da fizičar može da bude nešto više od prosvetnog radnika, nešto više od pukog diplomanta koji čeka zaposlenje na birou. Jednostavno da vide kako mogu da iskoriste svoj potencijal u nauci”, rekao je Andrej Madunić, predsjednik Naučnog društva “Vladimir Prelog”.
“Mi imamo ogromne probleme i ti problemi dolaze najčešće iz toga što je nauka predstavljena djeci kao bauk, nešto čega treba da se boje u osnovnom i srednjem obrazovanju i onda niko time suštinski ne želi da se bavi kasnije. Mi uspjevamo nekako da ih primamimo: “Dođite, upišite inžinjerstvo. Tu ima para”, ali nije u tome poenta. Mi pokušavamo da motivišemo djecu da upisuju nauku zato što to žele i da se njome bave iz onih razloga iz kojih se sportisti bave sportom”, dodao je Madunić.
Moralno i materijalno, ovaj skup podržala je bijeljinska gradska uprava.
“Grad Bijeljina je ponosan što je doomaćin ovog događaja i što ima priliku da generalno podrži razvoj naučne zajednice u našem gradu i državi. Kao neko ko se ranijih godina takmičio na olimpijadama iz matematike i fizike, mogu da posvjedočim o značaju koji ovakvi događaji imaju za razvoj pojedinca, ali i društva u globalu.
Mi kao gradska uprava, pored ulaganja u formalno obrazovanje kroz subvencije za školski pribor i kupovinu udžbenika, obnovu škola i subvencija za prevoz đaka, izuzetno veliki napor ulažemo i u podršku neformalnom obrazovanju, kakva je i ova konferencija, jer smatramo da isključivo kroz taj vid obrazovanja, možemo napraviti iskorak ka boljem i kvalitetnijem obrazovanju, kao što su naučne olimpijade”, rekao je Filip Božić, iz Kabineta gradonačelnika Bijeljine
Tokom 6 dana boravka na ovom skupu, studenti i đaci imaće priliku da razmjenjuju znanja i iskustva, da profesore pitaju sve ono što ih zanima, ali i da se mađusobno druže i sarađuju.
(Bn)