SVEČANO OTVOREN II SIMPOZIJUM O ARITMIJAMA U BIJELJINI (foto-video)

II Simpozijum o aritmijama koji je okupio eminentne stručnjake iz ove oblasti sa područja Republike Srpske, Srbije i Federacije BiH svečano je otvoren danas u Hotelu „Drina“ u Bijeljini.

Ljekari specijalisti će tokom dva simpozijumska dana, kroz četiri naučne sesije, imati priliku da razmijene svoja znanja i iskustva iz savremene kliničke aritmologije s posebnim naglaskom na najnovije tehnologije te dati nove smjernice koje će otvoriti naprednije mogućnosti liječenja pacijenata sa srčanim aritmijama.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dr Alen Šeranić istakao je da je vrlo važno imati ovakvu vrstu simpozijuma kada govorimo o aritmijama, prije svega iz razloga što imamo u post kovid eri sve vrste komplikacija sa kojima se sada susrećemo, a aritmije su jedne od njih.

Razmjena iskustava kolega iz Hrvatske, Srbije, Republike Srpske, Federacije BiH omogućiće učesnicima da stručno napreduju kroz razmjenu znanja i vještina i da unaprijede svoj rad. To je vrlo važno za direktan uticaj na pacijenta koji će imati mogućnosti da se kvalitetnije liječi u ovim sistemima. Kada govorimo o aritmijama, Bolnica Bijeljina je učinila iskorak u skladu sa planom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske koji smo sa predsjednikom Republike i podržali a to podrazumijeva da smo u okviru Bolnice Bijeljina sufinansirali i pokrenuli aktivnosti na otvaranju još jedne angio sale koja će prevashodno biti namjenjena elektrofiziologiji srca i za olakšavanje u liječenju svih oboljenja koje se vežu za ovakvu vrstu sale. Profesor Angelkov uz svoj entuzijazam uz podršku Bolnice i uz rad dr Lovrić predstavljaju okosnicu tog rada u bijeljinskoj Bolnici. To je važno ne samo za Semberiju već i za cijelu Republiku Srpsku, rekao je ministar Šeranić.

Predsjednik Udruženja kardiologa Republike Srpske, prim. dr Milica Lovrić, šef Odsjeka za kardiologiju u Bolnici Bijeljina rekla je da joj je izuzetna čast što se ovako jedan veliki skup održava u Bijeljini.

Prošle godine sam najavila da će se ovakvi skupovi na temu aritmija organizovati u narednom periodu i da će to postati tradicija. Naravno, na tome smo posebno zahvalni Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i na otvaranju još jedne angio sale za elektrofiziologiju. Zahvaljujući i prof. dr Angelkovu kardiologiju u Bijeljini pridružili smo centrima za elektrofiziologiju i za aritmiju. Znamo da su kardiovaskularne bolesti u porastu u civilizovanim zemljama pa tako i u našoj zemlji, da su srčane aritmije odgovorne za patološka stanja i sigurno za veliki broj hospitalizacija nažalost i letalnih ishoda i upravo na ovakvom stručnom skupu imamo priliku da razmjenimo iskustva i znanja sa eminentnim stručnjacima iz oblasti kardiologije i ne moramo ići po znanje u neke druge centre. Na ovom skupu će se prezentovati dijagnostički koraci kod srčanih aritmija koje srećemo neposredno u kliničkoj praksi, prezentovati načine liječenja gdje pored konzervativnog imamo i invazivne procedure koje podrazumijevaju upravo ablaciju srčanih aritmija. Faktički, sve se aritmije mogu ablatirati a to podrazumijeva primjenu različitih implatibilnih uređaja. Akcenat je upravo na razvoju savremene tehnologije i novih smjernica kako bismo bolje i značajnije dali doprinos liječenju naših pacijenata kojih je nažalost sve veći broj, izjavila je dr Lovrić.

VD direktor JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina prim. dr Mikajlo Lazić istakao je da je bijeljinska Bolnica prepoznala značaj kardiovaskularnih bolesti i da su uložena velika sredstva u razvoj dijagnostike i terapijskih procedura u našoj bolnici i u angio salu koje za sada imamo dvije.

Zahvalnost dugujemo predsjedniku Republike Srpske, Vladi Srpske i Ministarstvu zdravlja koji su prepoznali ove probleme i značajna sredstva uložili u razvoj ove vrste medicine u našem regionu. Bijeljina je postala jedan prepoznatljiv kardiološki centar i što se tiče interventne kardiologije naročito elektrofiziologije i elektrostimulacije koji su podignuti na jedan viši nivo. Zahvaljujući dolasku prof. Angelkova 2021. godine kada smo od običnih procedura iz elektrostimulacije i ugradnje prvih pejsmejkera došli do nivoa da radimo sve procedure iz elektrofiziologije, rekao je dr Lazić.

Prof. dr Sandro Brusić iz Kliničkog centra Rijeka istakao da njegova saradnja sa bijeljinskom bolnicom traje duži vremenski period.

Prvi put sam ovdje došao prošle godine i tada smo počeli ugrađivati neke nove vrste uređaja i jako sam iznenađen, radi se o jednoj vrlo lijepoj i modernoj bolnici a ono što je najbitnije jesu ljudi. Ovdje postoji jedan mlad i entuzijastičan tim, naglasio je prof. dr Brusić.

Prof. dr Lazar Angelkov rekao je da kardiolozi u bijeljinskoj bolnici imaju znanje za uvođenje novih tehnologija koje se uvode u svijetu a da to iziskuje nova ulaganja i dodao da se nada da će uz domaćinsko poslovanje i podršku Ministarstva zdravlja i Fonda zdravstvenog osiguranja u tome i uspjeti.

Na Simpozijumu prisustvuju ljekari specijalisti iz IKVB Dedinje, IKVB Sremska Kamenica, KC Bežanijska kosa, Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, MIB (Medical institute Bayer) Tuzla i JZU Bolnica “Sveti Vračevi” Bijeljina. Skup se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske a u organizaciji Udruženja kardiologa Republike Srpske i JZU Bolnica “Sveti Vračevi” Bijeljina.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!